Forum Discuţii juridice Traduceri Traducerea cãrþilor de cãtre studenþi - Pot sã ...
Discuție deschisă în Traduceri

Traducerea cãrþilor de cãtre studenþi - Pot sã dau în judecatã profesorul care îmi impune activitãþi ce nu sunt cuprinse în atribuþiile studentului?

BUNA ZIUA, AM O DILEMA MARE! STUSIEZ LA O FACULTATE TEHNICA DIN IASI, MASTERAND IN ANUL 2, PROFESORUL DE LA O ANUME DISCIPLINA MI-A IMPUS CA PENTRU A PROMOVA DISCIPLINA SA TRADUC DIN LIMBA ENGLEZA IN LIMBA ROMANA CARTI INTREGI CU NUMAR DE PAGINI CUPRINSE INTRE 200 SI 400. PENTRU MINE ESTE IMPOSIBIL ACEST LUCRU DEOARECE SUNT CARTI TEHNICE, ENGLEZA TEHNICA ESTE DEOSEBIT DE GREA SI IN PRIMUL RAND NU SUNT TRADUCATOR. CUNOSTINTELE DE LIMBA ENGLEZA SUNT MINIME IN CONDITIILE IN CARE AM AVUT CURSURI DE ENLGEZA PE PARCURSUL ANILOR DE STUDII DAR AU FOST PENTRU INCEPATORI SI INTERMEDIARI. MIE IMI ESTE IMPOSIBIL SA FAC ACELE TRADUCERI, E FOARTE GREU, NU SUNT TRADUCATOR DE SPECIALITATE, AM SI ALTE CURSURI DE PARCURS, SI PLUS DE ASTA TREBUIE SA SI LUCREZ PENTRU A MA INTRETINE. DACA AVETI PARERI VA ROG SA RASPUNDETI. MULTUMESC MULT! PROFESORUL DACA VREA SA SCOATA CARTI DIN TRADUCERI SA NU O FACA PE SPINAREA STUDENTILOR!!! ASTEPT PARERI.
...plangere penala? ... pentru... nestiinta studentului... oricum absurdul si ridicolul este deja la cote alarmante in Ro...
... citind mai atent postarile unor useri, ... opinia mea este ca de fapt nici macar nu ati inteles ce reprezinta un master... oricum onor domnul care a postat intrebarea este in anul II deci planurile de inv. le-a primit la inceputul fiecarui an... cu tot ce trebuie... asa ca... ca de obicei in Ro multi "pareristi" si atat si culmea pe n domenii de activitate... asta fara suparare.
oricum opinia mea este daca ai fost student bun si ai promovat examenele excelent... te pune cu burta pe carte ... de vor aparea o multime de posturi vacante in inv. superior incepand din toamna!!!...

...daca te-ai tarat ca si masa mare, critica de manevra, de prin facultatile romanesti... este doar o subtilitate din partea profesorului ...si atat.
...oricum mare tam tam ...pt nimic!... poate vom ajunge si noi macar ca si rusii care in facultatile de stat ...tin toate cursurile in limbi de circulatie internationala!!! obligatoriu... de Putin stie ce face... nu ca Boc al nostru!!!.
... lasand gluma la o parte facultatile care se respecta in Ro nu mai organizeaza de mult decat studii masterale in limbi de circulatie internationala!!!.... citind inca odata cele postate de user care a generat intrebarea...
concluzie:
este doar polemica inutila!
...stima

asta e.

gabriel teodorescu, utilizator
Stiti, mai sa va dau dreptate ca suntem tara in care toti ne dam cu parerea, numai ca aici e o hiba. Toti am trecut mai devreme sau mai tarziu prin sistemul de invatamant, unii dintre noi mai mult decat altii. Si macar am invatat sa scriem fara multe puncte de suspensie.:O
Nestiinta studentului este tot o problema a profesorului. Nu ca profesorul ar trebui sa-ti bage stiinta pe gat, dar nici sa te treaca prin scoala ca gasca prin apa ca sa-si faca cifra de scolarizare, si nici sa se inventeze cursuri la facultate pentru stimati domni profesori care-si petrec mai mult timp in parlament decat la catedra. Profesori care se straduie si-si pregatesc cursurile si le fac atractive pentru elevii si studentii lor sunt tot mai putini. Prefera sa se piteasca in spatele banilor putini si ale meditatiilor. :stunned:
Cu sfatul cu invatatul sunt si eu de acord, dar de asemenea poate fi sigur ca si daca va da examenul cu o comisie ei tot vor gasi o intrebare pe care sa i-o puna si la care sa nu stie raspunsul. Si vor spune ca trebuia sa studieze n+1 carti. Din pacate profesorii, ca multe alte tagme romanesti, merg pe zicala "corb la corb nu-si scoate ochii".
Iar despre masterele in limbi internationale as avea cateva marunte comentarii ca una care a incercat si asa ceva - unul romano-francez online. Se fac si aici in Romania, numai ca tot din motive economice oricine aplica e acceptat. Nici macar nu i se da o bibliografie sa stie despre ce e vorba. Pe urma iti cer sa citesti tot ce poti gasi despre un subiect. Pentru asta platesc eu 20 de milioane pe semestru? Sa-mi spuna el o fraza cheie si eu sa caut ca am acces la internet, lucru pe care il pot face si singura. Ma duc la un masterat pentru ca vreau sa aprofundez un domeniu alaturi de cineva care stie. Sunt ca un ucenic intr-un atelier de pictura, nu un amarat de zidar, zic eu. Am depasit stadiul zidarului cand mi-am luat diploma de licenta. Cand am cerut o lista cu bibliografia mi s-a spus ca nu am respect, ca de ce indraznesc eu sa-i cer asa ceva unui profesor, sa-mi caut singura. Au spus ca profesorii vor modera forumul. Profesorii erau inexistenti, iar daca cumva intrau pe forum ne spuneau ca toti suntem destepti si toti aveam dreptate, iar noi ramaneam singuri cu parerile noastre ca doar e democratie. Nu stiu cum se face la rusi, dar inainte sa spuneti despre unul sau altul ca e nestiutor sau lenes, hai sa ne uitam la ce lasati in urma, domnilor profesori.
Si aroganta raspunsurilor dvs este mult peste medie, domnul meu (cred ca va veti recunoaste fara nominalizare deschisa). Dvs ca profesor uitati ca respectul merge in ambele sensuri: si de la catedra catre student. Voi tine intotdeauna minte cu placere si cu deosebit respect doi dintre profesorii mei: dl. profesor de matematici speciale Stefanescu, care ne-a spus intotdeauna domnilor studenti si ne-a tratat ca egali desi dansul avea lucrari publicate si era cu multe peste noi, si dna profesoara de romana Gabriela Deaconu, care ne-a spus intotdeauna ca nu trebuie sa avem mentalitate de sclavi, ca trebuie sa gandim nu sa reproducem. Au mai fost si altii care au stiut sa ne capteze atentia si sa ne obtina respectul, dar nu prin zeflemea si spunand ca ei sunt minunati dar nu au cu cine sa lucreze.
Domnilor, toti oamenii au acces la invatatura. Iar cei exceptionali, cum au fost Einstein si Eminescu, nu erau dintre cei care se remarcau in clasa. Profesoratul e o vocatie, nu o meserie... daca o tratati ca o meserie nu va mirati ca sunteti tratati ca niste mestesugari.
Teodoru Roxana Andreea - Traduceri lb Engleza, Traducator autorizat
Iti recomand cu incredere Google tranlate..
Va rog sa ma iertati dar nu m-am putut abtine !
Referitor la situatia prezentata , cred ca in viata fiecaruia dintre noi vine un moment cand trebuie sa lasam diplomatia sa ne umbreasca putin principiile.
Cu cat vei fi mai diplomat cu atat mai putin sifonat vei iesi din situatia asta...
Off topic :
Referitor la invatamant ce sa mai zic ? A ajuns ca industria de pe vremea lui Ceausescu. Scoatem rebuturi dar le ascundem foarte bine. Daca noi , elita , vom spune ca sunt bune toti ceilalti vor crede , vor accepta!
Si totul porneste de la calitatea invatamantului preuniversitar.
rateodoru a scris:

Stiti, mai sa va dau dreptate ca suntem tara in care toti ne dam cu parerea, numai ca aici e o hiba. Toti am trecut mai devreme sau mai tarziu prin sistemul de invatamant, unii dintre noi mai mult decat altii. Si macar am invatat sa scriem fara multe puncte de suspensie.:O
Nestiinta studentului este tot o problema a profesorului. Nu ca profesorul ar trebui sa-ti bage stiinta pe gat, dar nici sa te treaca prin scoala ca gasca prin apa ca sa-si faca cifra de scolarizare, si nici sa se inventeze cursuri la facultate pentru stimati domni profesori care-si petrec mai mult timp in parlament decat la catedra. Profesori care se straduie si-si pregatesc cursurile si le fac atractive pentru elevii si studentii lor sunt tot mai putini. Prefera sa se piteasca in spatele banilor putini si ale meditatiilor. :stunned:
Cu sfatul cu invatatul sunt si eu de acord, dar de asemenea poate fi sigur ca si daca va da examenul cu o comisie ei tot vor gasi o intrebare pe care sa i-o puna si la care sa nu stie raspunsul. Si vor spune ca trebuia sa studieze n+1 carti. Din pacate profesorii, ca multe alte tagme romanesti, merg pe zicala "corb la corb nu-si scoate ochii".
Iar despre masterele in limbi internationale as avea cateva marunte comentarii ca una care a incercat si asa ceva - unul romano-francez online. Se fac si aici in Romania, numai ca tot din motive economice oricine aplica e acceptat. Nici macar nu i se da o bibliografie sa stie despre ce e vorba. Pe urma iti cer sa citesti tot ce poti gasi despre un subiect. Pentru asta platesc eu 20 de milioane pe semestru? Sa-mi spuna el o fraza cheie si eu sa caut ca am acces la internet, lucru pe care il pot face si singura. Ma duc la un masterat pentru ca vreau sa aprofundez un domeniu alaturi de cineva care stie. Sunt ca un ucenic intr-un atelier de pictura, nu un amarat de zidar, zic eu. Am depasit stadiul zidarului cand mi-am luat diploma de licenta. Cand am cerut o lista cu bibliografia mi s-a spus ca nu am respect, ca de ce indraznesc eu sa-i cer asa ceva unui profesor, sa-mi caut singura. Au spus ca profesorii vor modera forumul. Profesorii erau inexistenti, iar daca cumva intrau pe forum ne spuneau ca toti suntem destepti si toti aveam dreptate, iar noi ramaneam singuri cu parerile noastre ca doar e democratie. Nu stiu cum se face la rusi, dar inainte sa spuneti despre unul sau altul ca e nestiutor sau lenes, hai sa ne uitam la ce lasati in urma, domnilor profesori.
Si aroganta raspunsurilor dvs este mult peste medie, domnul meu (cred ca va veti recunoaste fara nominalizare deschisa). Dvs ca profesor uitati ca respectul merge in ambele sensuri: si de la catedra catre student. Voi tine intotdeauna minte cu placere si cu deosebit respect doi dintre profesorii mei: dl. profesor de matematici speciale Stefanescu, care ne-a spus intotdeauna domnilor studenti si ne-a tratat ca egali desi dansul avea lucrari publicate si era cu multe peste noi, si dna profesoara de romana Gabriela Deaconu, care ne-a spus intotdeauna ca nu trebuie sa avem mentalitate de sclavi, ca trebuie sa gandim nu sa reproducem. Au mai fost si altii care au stiut sa ne capteze atentia si sa ne obtina respectul, dar nu prin zeflemea si spunand ca ei sunt minunati dar nu au cu cine sa lucreze.
Domnilor, toti oamenii au acces la invatatura. Iar cei exceptionali, cum au fost Einstein si Eminescu, nu erau dintre cei care se remarcau in clasa. Profesoratul e o vocatie, nu o meserie... daca o tratati ca o meserie nu va mirati ca sunteti tratati ca niste mestesugari.

1. in primul rand atunci cand se va recunoaste si in Ro ca educatia si invatarea are o limita superioara si aceasta este FACTORUL EREDITAR... mai vorbim!!!
2. lasati povestile cu Einstein, Eminescu,... respect de sine!!!...
3. in Ro... marea masa a elevilor si studentilor sunt sub limitele bunului simt atat in domeniul in care se pregatesc cat si al moralei...( oricum grea trecere pt unii de la morala spre moralitate... de fapt nu inteleg nici macar terminologia)
4. pana cand nu ajungem si noi macar ca francezii si/sau englezi si sa recunoastem ca inv. superior este un pic ceva mai sus de zero(francezii au spus sec prin vocea ministrului de resort !!! ZERO!!! si iau deja masuri la greu...) ... pana cand nu vor disparea "facultatile unde se stinge lumina", pana cand valoarea va fi repusa in limitele normalului ... nu putem vorbi decat despre o polemica inutila!
5....
in final
tot Einstein spunea... daca Universul poate fi cuantificat ... PROSTIA IN VECI!!! ... in cazul nostru ... si nu numai daca inteligenta ar fi pe toate gardurile in Ro. am ajunge pe alta planeta!!! cum nici una dintre cele doua paradigme nu a fost rezolvata... eu zic ca sa mai asteptam a se schimba atat resursa umana cat si sistemul per ansamblu.
de fapt politicul din Ro ar trebui sa vina cu politici educationale pertinente in sistem ... dar oricum nu asta s-a dorit nici inainte si nici acum... poate in viitor, da!
stima
dator cu un ultim raspuns...
profesor este doar "o calitate trecatoare"... pe care multi din sistem nu o mai detin si/sau nu au detinut-o niciodata!
... si inca ceva lasati... google-ul in pace si tot felul de wikipedii...
adevarata stiinta se face pe hartie cu creionul, la tabla cu creta, sau in laboratoare bine puse la punct ... si mai ales in biblioteca!!! cu cartea in fata...
si pt final ... va povestesc o istorioara
... in sesiunea iarna 2011... doi studenti ai unei facultati, dintr-o universitate respectabila din Ro... discutie intre 2 studenti... ce ba iarasi vrei sa iei 10 doar ai scris o definitie si doar cateva randuri... am zambit si mi-am vazut de drum... si totusi in mintea mea persita o necunoscuta... oare ce a scris studentul 2 care dorea doar sa promoveze examenul?!!! ... de dilema mare
gabriel teodorescu, utilizator
@gabriel teodorescu
Am incercat sa inteleg ceva din concluziile dvs. numerotate, dar am ramas cu niste nedumeriri:
1. care e faza cu educatia si invatarea care au (nu are, dar degeaba fac acordul, ca nu inteleg fraza:( ) ca limita superioara FACTORUL EREDITAR
2. Einstein si Eminescu intr-adevar nu s-au remarcat in clasa (spre deosebire de dvs., studentul nr. 1 din istorioara de final)
3. paranteza concluziei 3 este ... cum sa zic ca sa nu ma fac de ras in fata dvs. ... de o mare profunzime, m-ati umplut de respect:bow:
4. pana nu ajungem si noi sa punem doi de ''i'' acolo unde este cazul (la cuvantul englezi, de pilda) sunt de acord cu dvs., nu putem vorbi decat de o polemica inutila
5. aici m-ati ingenuncheat: n-am reusit sa identific cele 2 paradigme, dar m-a impresionat faptul ca ati identificat factorul care ne-a impiedicat pe noi romanii sa ajungem pe alta planeta, din nou :bow:
Ma simt si eu datoare cu un ultim raspuns: profesor NU e o calitate trecatoare. Nu argumentez, ca n-am forta dvs.

Sper din tot sufletul ca sunteti studentul 1 din istorioara, si nu profesor, pentru ca razbate dintre randurile dvs. prea multa desconsiderare fata de elevi/studenti. Dar sa nu uitam ca si Cronos isi manca proprii copii imediat dupa nastere, pentru ca stia ca unul dintre ei ii va lua locul intr-o zi, deci exista un precedent :yes:

ContSters126200, utilizator