avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare pentru limita de varsta - functionar public
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare pentru limita de varsta - functionar public

Am indeplinit conditiile de pensionare pentru limita de varsta,am depus dosarul de pensionare,pot sa lucrez in continuare pana la primirea deciziei de pensionare?Mentionez ca sunt functionar public. Multumesc .
Raporturile dumneavoastra de serviciu trebuiau sa inceteze de drept la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, conform prevederilor L 188/1999, asa cum a spus doamna Gabriela Pintea.
Deoarece, potrivit prevederilor art. 98 alin. (2) din aceeaşi lege, „Constatarea cazului de încetare de drept a raportului de serviciu se face, în termen de 5 zile lucrătoare de la intervenirea lui, prin act administrativ al persoanei care are competenţa legală de numire în funcţia publică", consider ca institutia ar fi trebuit sa va notifice acest lucru din timp.
Mai mult, ar fi fost necesar un termen de previz deoarece urma ca institutia sa va elibereze din functia publica si conform art. 99, alin.(2) din Legea 188/1999: "În cazul eliberării din funcţia publică, autoritatea sau instituţia publică este obligată să acorde funcţionarilor publici un preaviz de 30 de zile calendaristice".
Daca institutia nu a sesizat situatia dumneavoastra, veti lucra in continuare, pana la emiterea actului administrativ prin care va inceteaza raporturile de serviciu.
Cand veti intra in posesia Deciziei de Pensionare, aveti obligatia de a anunta institutia si de a le comunica acea decizie.
Puteti sa mai lucrati in cadrul institutiei si dupa pensionare, in conditiile Legii nr. 329/2009 (vezi capitolul masuri privind regimul cumulului pensiilor cu veniturile salariale), dar numai printr-o noua angajare.
ralucadudescu a scris:

Desi este in afara subiectului, imi permit un comentariu legat de alte drepturi la pensionarea pt limita de varsta: institutia angajatoare este obligata la achitarea indemnizatiei egale cu doua salarii de baza avute in luna pensionarii, prevazute de art. 50 (din Contractul Colectiv de Munca la nivel national pe anii 2007-2010 si din Contractul Colectiv de Munca la nivel national pe anii 2011-2014, nepublicat inca in Monitor) la data achitarii ultimului salariu.

Trebuie sa faceti cerere si daca refuza ii puteti actiona in instanta pt recuperarea drepturilor dvs.


Contractul Colectiv de Munca se aplica doar personalului contractual, nu si functionarilor publici.

Pentru functionarii publici se aplica Acordul Colectiv de Munca.
Recunosc eroarea;art.103 (2) din Legea nr.263/2010 prevede depunerea dosarului de pensionare numai la data indeplinirii
conditiilor...Imi fac mea culpa!
ylys a scris:


Mai mult, ar fi fost necesar un termen de previz deoarece urma ca institutia sa va elibereze din functia publica si conform art. 99, alin.(2) din Legea 188/1999: "În cazul eliberării din funcţia publică, autoritatea sau instituţia publică este obligată să acorde funcţionarilor publici un preaviz de 30 de zile calendaristice".
Daca institutia nu a sesizat situatia dumneavoastra, veti lucra in continuare, pana la emiterea actului administrativ prin care va inceteaza raporturile de serviciu.
Cand veti intra in posesia Deciziei de Pensionare, aveti obligatia de a anunta institutia si de a le comunica acea decizie.
Puteti sa mai lucrati in cadrul institutiei si dupa pensionare, in conditiile Legii nr. 329/2009 (vezi capitolul masuri privind regimul cumulului pensiilor cu veniturile salariale), dar numai printr-o noua angajare.


Trebuie de retinut faptul ca in institutiile publice nu se fac angajari. O noua angajare s-ar putea face....contractual, eventual. Anumite functii nu pot fi indeplinite de catre personalul contractual.
michaelared a scris:


Trebuie de retinut faptul ca in institutiile publice nu se fac angajari. O noua angajare s-ar putea face....contractual, eventual. Anumite functii nu pot fi indeplinite de catre personalul contractual.


In cadrul institutiilor publice exista si personal contractual.
Personalul contractual se angajeaza. Asta am spus ... prin angajare.
Daca ma refeream la functionari publici foloseam termenul de "numire" ... in functia publica.
Imi cer scuze daca nu am fost destul de clar.
:)

Alte discuții în legătură

Incetare raport de serviciu tina_d tina_d Este legal ca unui functionar public sa-i inceteze raportul de serviciu inainte de aparitia deciziei de pensionare? Dosarul de pensionare a fost depus cu o ... (vezi toată discuția)
Exista vreun act in care se specifica ca esti obligat sa parasesti sistemul la data implinirii varstei pt pensionare la limita de varsta, fara a avea o decizie de la casa locala de pensii? stef100 stef100 Am fost functionar public. Data cand am indeplinit varsta de a iesi la pensie a fost 08.04.2014. Am depus dosarul pt pensie pe 05.11.2013 si nici pana la ... (vezi toată discuția)
Pensionarea functionarului public meszrozalia meszrozalia Sunt functionar public, am cerut pensionarea de varsta de la data 28.06.prin cerere la Casa de pensiidin data de 2.06.2010.Inca nu am primit raspuns.Am ... (vezi toată discuția)