Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Lipsa foarte mare la inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Lipsa foarte mare la inventar

lucrez de 10 ani la o firma cu materiale de constructii ca gestionar iar anul acesta ma scos lipsa 100 de milioane. bani pe care nu i-am furat eu .tin sa precizez ca firma lucreaza cu acte inregula .Cum ar putea sa ma fure din acte? Ca alta posibilitate nu este decat aceasta.Spune-ti-mi mai exact ce in ce acte trebuie sa caut. Am luat avizele la mana si intrarile si iesirile si nu imi iese nimic. In ce acte as mai putea sa caut?
crisulici21, utilizator
Sunt intru totul de acord cu colega mea,este o speta pe care nu am mai intalnit-o si nu stiu cum sa va indrum ; actele enumerate de noi stau la baza evidentei unei gestiuni,nicidecum un regulament de ordine interioara.Practic,nu aveti cum sa contestati minusul in gestiune,daca nu vorbiti cu actele in fata.
crisulici21 a scris:

.Deci intrarile si iesirile le-am punctat dar nu a vrut sa punctam listele de inventar faptic.

Daca este exact asa cum a-ti scris nu putem vorbi despre un inventar in gestiune
Daca aveti documentele pentru intrari si iesiri, aveti si stocurile scriptice, iar avand aceste stocuri scriptice, va puteti face singura inventarierea stocurilor faptice,constatand singurica situatia reala.
Nu folositi un program de gestiune? Daca da, luati in calcul o eventuala eroare in program
Pana va lamuriti , aveti mare grija ce semnati.
O zi buna!
de o luna am inceput o astfel de activitate. gestiunea se tine in winmentor,si eu am fost chemata inituial pt facturare(am lucrat vanzator intr-un domeniu asemanator-instalatii sanitare)apoi mi s-a spus ca ar vrea sa tin si contabilitatea.am studii economice dar pana acum nu am facut decat cont primara. ma sperie ce spune-ti dar va urmaresc cu mare interes .sincer cred ca nu sunt toate pe fata. am sef un ing constr care nu stie nimic despre gestine(pe care o impart cu el)si nici nu colaboreaza deloc.sunt de-a dreptul disperata
crisulici21 a scris:

lucrez de 10 ani la o firma cu materiale de constructii ca gestionar iar anul acesta ma scos lipsa 100 de milioane.

Se pare ca sunteti foarte speriata, dar va rog, incercati sa va linistiti altfel nimeni nu va va putea intelege suficient de bine pentru a va sfatui corect

Dvs aveti un act precum cel de mai jos?
Eu, am inteles ca nu, deci vorbim vorbe
Procesul-verbal privind rezultatele inventarierii care contine, in principal, urmatoarele elemente:
- data intocmirii;
- numele si prenumele membrilor comisiei de inventariere;
- numarul si data deciziei de numire a comisiei de inventariere;
- gestiunea inventariata;
- data inceperii si terminarii operatiunii de inventariere;
- rezultatele inventarierii;
- concluziile si propunerile comisiei cu privire la cauzele plusurilor si ale lipsurilor constatate si la persoanele vinovate, precum si propuneri de masuri in legatura cu acestea;
- volumul stocurilor depreciate, fara miscare, cu miscare lenta, greu vandabile, fara desfacere asigurata si propuneri de masuri in vederea reintegrarii lor in circuitul economic;
- propuneri de scoatere din uz a obiectelor de inventar si declasare sau casare a unor stocuri;
- constatari privind pastrarea, depozitarea, conservarea, asigurarea integritatii bunurilor din gestiune, precum si alte aspecte legate de activitatea gestiunii inventariate.
doamna gabriela respectiv doamna carmen si alenis.. aceasta este situatia sunt si ei ferm convinsi ca daca ar fi sa deschid un proces pierd din start domnii angajati. Domnul alenis nu este nimic scris pe documente din ce a-ti specificat dumneavoastra.Problema mare e ca am aflat acum ca si ei au cheie. Si totusi nu gasesc greseala. Recomanda-ti-mi si mie un program de inventar bun. Va multumesc pentru timpul acordat