Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei militare pentru stagiile de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei militare pentru stagiile de cotizare realizate dupa data iesirii la pensie

ESTE UN SUBIECT DE LARG INTERES PENTRU MILITARII DISPONIBILIZATI
Intrebari :
1. In baza Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice , art 107 , alin (4) si a Hotararii Guvernului nr. 257 / 2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice , art. 134 alin. (2) si (3) se poate cere recalcularea pensiei prin adaugarea stagiilor de cotizare realizate dupa data inscrierii la pensie ?
2. Daca da , urmatoarele documente sunt indeajuns pentru demonstrarea stagiilor de cotizare : adeverinta eliberata de casa de pensii in baza declaratiilor privind evidenta nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata catre bugetul asigurarilor sociale de stat , în original şi copie; ( Legea 263 / 2010 , art. 159 , alin.3 ) ; Carte de identitate , în copie ?
3. Cui trebuie sa ne adresam pentru recalcularea pensiei ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Suntem in 2012 a primit cineva raspuns sau pensia recalculata conf.Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice , art 107 , alin (4) si a Hotararii Guvernului nr. 257 / 2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice , art. 134 alin. (2) si (3)

in tulcea au aparut multe. ieri m-a sunat un coleg care a primit. a depus in iunie,primeste incepand cu iulie si se imparte la 20. nu am vazut decizia dar o astept pe a mea !
Stimate ContSters149,
imi cer scuze daca raspunsul meu vine prea tarziu in aceasta chestiune dar, daca este posibil, va rog sa-mi lamuriti o problema! Am trimis adeverinte cu stagiile de cotizare catre Casa de pensii sectoriala a M.Ap.N. in 31 mai 2011. Nu mi-au trims un raspuns, dar in ianuarie 2012 am primit adeverinte cu pensia recalculata dupa luarea in calcul a acelor stagii. Problema este ca, nu mai e mult si se implineste un an, iar eu nu am primit banii, in conditiile in care se precizeaza clar in adeverinte ca "drepturile stabilite in plata se acorda incepand cu 1 iunie 2011". In cazul meu, am deja de primit cca. 2000 lei. Si tot astept...
Ce ma sfatuiti sa fac pentru a-i obliga ( nu gasesc alta expresie) sa se miste?...
ctm, utilizator
@ctm

Imi cer scuze, insa nu inteleg un aspect. Spuneti ca "am primit adeverinte cu pensia recalculata" si ca "se precizeaza clar in adeverinte ca drepturile stabilite in plata se acorda incepand cu 1 iunie 2011". Trebuia sa primiti o decizie de pensie, nu adeverinte.

Sau, poate ca ati vrut sa scrieti "decizie" si ati scris din greseala "adeverinte". Ati primit decizie cu stagiile valorificate si drepturile de pensie recalculate, insa nu ati primit efectiv pensia recalculata si diferentele de pensie pe perioada iunie 2011 - ianuarie 2012?
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Da, aveti dreptate! Din greseala, am scris "adeverinte", in loc de "decizie"... Pensia recalculata am primit-o incepand cu luna martie a acestui an, insa diferentele de pensie pe perioada iunie 2011 - aprilie 2012 nu le-am primit! Asadar, ma puteti ajuta cu o sugestie, astfel incat, legal, sa pot obliga M.Ap.N. sau Casa de Pensii Sectoriala a M.Ap.N. sa-mi trimita aceste adeverinte? Cred ca nu-i normal si nici suficient sa mi se recunoasca un drept, dar sa nu mi se acorde... Situatia seamana cu, deja celebra, marire a salariilor profesorilor...
Multumesc pentru raspuns! Cu stima!
ctm, utilizator