avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 237 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ajutorul pentru incalzire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ajutorul pentru incalzire

Pentru cei interesati cititi acest articol si materialele atasate. Sunt lamuritoare si nu mai trebuie discutii suplimentare.

www.avocatnet.ro/content/art...
Da,la banii proveniti din familie !
In cazul acesta nu merita economic, daca ati putea sa faceti un aranjament cu ANAF.
Pentru acest ajutor ar trebui sa platiti si alte contributii etc....
Ajutorul pentru caldura se acorda in procent din cat va costa caldura lunar, deci mult mai putin.
Cu alte cuvinte ati plati, va dau un exemplu oarecare, 100 de lei la stat si ati primi 30.
Nu merita!
in cerere, la sfarsit este categoria "alte venituri". fabiola47 poate sa treaca acolo suma pe care o primeste de la familie. nu trebuie sa anunte anaf-ul sau administratia financiara ca familia il/o ajuta cu o suma de bani pentru ca nu exista un contract sau o conventie civila cu familia.
din experienta anilor trecuti, va spun ca nu se accepta o cerere in care venitul sa fie zero. noi nu am acceptat. le-am spus celor care treceau venit zero, sa treaca o suma, oricare pentru ca altfel nu este credibil si i se va respinge cererea. atata timp cat persoana care depune cererea isi plateste intretinerea, curentul electric, sau telefonul, este clar ca are bani de undeva sau de la cineva.
persoanele care au trecut la "alte venituri" o anumita suma, nu au avut niciun fel de probleme.
in cel mai rau caz, acum, i se poate cere sa aduca o declaratie de la persoana care il/o ajuta, din care sa reiasa suma pe care o declara.
Multumesc mult pt raspuns dianami !
buna

am si eu niste nelamuriri legate de OUG 70 si cred ca aici e cel mai potrivit sa intreb.

1. la ce se refera art.4 ? ce inseamna individual? nu pot depune dosarul prin posta romana?
2. declaratia pe propria raspundere nu trebuie autentificata daca ne luam dupa textul exact din lege. gresesc?

multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Subventie caldura covrigel2004 covrigel2004 Buna Ziua, Se poate sa imi spuneti si mie daca baiatul proprietarului poate fi solicitantul subventiei de caldura?! Deoarece acesta traieste in uniune ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere !!! ginamangra ginamangra Mama , impreuna cu bunica mea locuiesc intr-un apartament care este pe numele meu si al sotului meu.Deoarece ele au pensii foarte mici ,doresc sa primeasca si ... (vezi toată discuția)
Subventie caldura ! chriss08 chriss08 Buna ziua/seara, doresc sa adresez si eu o intrebare celor competenti in domeniul acesta. Locuiesc intr-un apartament in constanta al unei rude si astazi am ... (vezi toată discuția)