Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... VEZI data intrarii in vigoare a Noului Cod Penal si a ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

VEZI data intrarii in vigoare a Noului Cod Penal si a Codului de procedura penala

Stie cineva,cand va intra in vigoare noul cod penal?Macar o data aproximativa?!
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra...
Ce e cu aceasta data "24 iulie 2012"? E adevarat sau e doar o inventie a ziarelor?? Cateodata am impresia ca cineva se joaca cu data intrarii in vigoare a noilor coduri....le place senzatia pe care o creaza in randul oamenilor...cum n'au prea multe de facut "haide sa mai dam o data"
Cred ca ar fi foarte bine daca cei de la Curierul ar da o explicatie...in fond si la urma urmei in publicatia lor apare aceasta data.
Indhira, utilizator
In general nu a existat vointa politica pentru a se schimba Codul penal.
Este greu de spus deoarece se tot incearca tergiversarea.

Eu am cateva procese care nu le mai pot amana in fata primei instante decat pana in septembrie cel mai tarziu si noul cod penal m-ar ajuta mult de tot, dar depinde de cei care edicteaza legea.
Probabil ca daca va fi ajutata o persoana sus pusa de noul cod penal va intra in vigoare mai repede...
In Romania se dau legi cateodata special pentru anumite persoane...insa...evident niciodata gratis...
la sfarsitul lui decembrie 2012. a aparut legea de promulgare si prevede data intrarii in vigoare.
glo a scris:

la sfarsitul lui decembrie 2012. a aparut legea de promulgare si prevede data intrarii in vigoare.

Suntem in 2012!!!! aprilie!!! mai este pana in decembrie!!!
Sa nu'mi spui ca data intrarii in vigoare o fi "24 iulie 2012"
Spicuiri din noul program de guvernare...: ,,Realizarea cu prioritate a obiectivelor asumate în cadrul Mecanismului de Cooperare și Verificare (MCV), iar în acest sens implementarea noilor coduri rămâne un obiectiv fundamental
Inițierea urgentă a unor dialoguri cu colectivele de conducere ale instanțelor judecătorești, cu Consiliul Superior al Magistraturii(CSM), cu asociațiile profesionale ale judecătorilor și procurorilor, cu avocații, notarii, consilierii juridici, în vederea adoptării unui calendar corect și realist, fără sincope sau întârzieri nejustificate, al intrării în vigoare a noilor coduri: intrarea în vigoare a noului Cod de procedură civilă (termen estimat: 1 septembrie 2012), precum și pregătirea corespunzătoare a intrării în vigoare a noului Cod penal și a noului Cod de procedură penală (termen estimat: primul semestru al anului 2013)"
Vom trai si vom vedea....