Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sunt obligata sa ofer angajatorului datele cu caracter ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sunt obligata sa ofer angajatorului datele cu caracter personal ale rudelor?

Buna ziua,

Azi, un reprezentant al angajatorului, avand functia de Manager Securitatea Informatiilor mi-a cerut sa completez un formular cu foarte multe date cu caracter personal. In ceea ce ma priveste am oferit informatiile cerute care se refereau la locurile de munca pe care le-am mai avut, studii, etc. Insa mi s-a cerut sa mai spun daca am fost sau nu plecata in strainatate, in ce perioada si unde. Apoi, fiindca nu sunt casatorita, mi s-au cerut sa declar daca sunt in concubinaj, sau celibatara si sa declar informatii despre partener, cum ar fi: nume, ocupatia, nr tel. adresa e-mail, daca are antecedente penale, amenzi, etc, etc. Acelasi lucru despre frati sau surori. Nu mai tin minte toate intrebarile, dar stiu ca formularul avea vreo 5-6 foi.
La datele care priveau alte persoane decat subsemnata am mentionat ca refuz sa ofer informatii.
L-am intrebat pe managerul respectiv la ce sunt necesare aceste date si mi-a spus ca urmeaza sa elibereze o autorizatie referitoare la secretul de serviciu parca, pe care, daca nu o am, nu-mi voi mai putea desfasura munca. Cu alte cuvinte, fara aceasta autorizatie vor fi nevoiti sa dispuna mutarea mea pe o functie care nu presupune accesul la secrete de serviciu. Functia mea este de Inspector Resurse Umane, iar firma la care lucrez are ca obiect de activitate asigurarea de servicii de paza si protectie.
Este posibil sa fiu schimbata din functie, sau eventual concediata, in cazul in care nu exista o functie compatibila cu pregatirea mea in firma, doar pentru ca am refuzat sa declar date cu caracter personal ale fratelui, prietenului, etc?
Se refera la operatorii care se ocupa cu eliberarea pasapoartelor, a cartilor de identitate...
Nu cred inspectorul de resurse umane are acces la documente cu caracter secret de asemenea nivel, incat sa i se ceara completarea unui astfel de declaratie; doar in cazul in care managerul de securitate a hatarat ca toata lumea din firma, (probabil si femeia de serviciu, portarul, etc._ sa completeze aceasta declaratie....
Dar un inspector de resurse umane, care a publicat declaratia de avere si cea de interese, fara sa protejeze CNP-ul si adresa, pentru toti functionarii din institutie a procedat corect? Va rog sa-mi raspundeti. Multumesc.
Dintre toti cei care au postat, marea majoritate neavand habar, nota 10 o merita berta_ben. Raspunsurile corecte sunt ale acestuia (-eia).
Lucrez intr-o institutie de stat, in legatura cu ORNISS privind protectia informatiilor clasificate si cunosc foarte bine problema. Da, angajatorul decide daca ai acces la informatii considerate clasificate si poate pretinde completarea fisei. Iar fisa nu este inventia lui, este format unic, stabilit de ORNISS pentru toata lumea, indiferent de domeniu.
Trebuie facuta insa o specificatie foarte importanta. Daca in fisa ta de post se mentioneaza accesul la secret de serviciu, trebuie sa completezi fisa in totalitate pentru a primi autorizatie de acces la acestea. Daca nu se mentioneaza necesitatea accesului la info clasificate, atunci angajatorul are o problema. Nu te poate obliga.
Monica D a scris:

Buna ziua,

Azi, un reprezentant al angajatorului, avand functia de Manager Securitatea Informatiilor mi-a cerut sa completez un formular cu foarte multe date cu caracter personal. In ceea ce ma priveste am oferit informatiile cerute care se refereau la locurile de munca pe care le-am mai avut, studii, etc. Insa mi s-a cerut sa mai spun daca am fost sau nu plecata in strainatate, in ce perioada si unde. Apoi, fiindca nu sunt casatorita, mi s-au cerut sa declar daca sunt in concubinaj, sau celibatara si sa declar informatii despre partener, cum ar fi: nume, ocupatia, nr tel. adresa e-mail, daca are antecedente penale, amenzi, etc, etc. Acelasi lucru despre frati sau surori. Nu mai tin minte toate intrebarile, dar stiu ca formularul avea vreo 5-6 foi.
La datele care priveau alte persoane decat subsemnata am mentionat ca refuz sa ofer informatii.
L-am intrebat pe managerul respectiv la ce sunt necesare aceste date si mi-a spus ca urmeaza sa elibereze o autorizatie referitoare la secretul de serviciu parca, pe care, daca nu o am, nu-mi voi mai putea desfasura munca. Cu alte cuvinte, fara aceasta autorizatie vor fi nevoiti sa dispuna mutarea mea pe o functie care nu presupune accesul la secrete de serviciu. Functia mea este de Inspector Resurse Umane, iar firma la care lucrez are ca obiect de activitate asigurarea de servicii de paza si protectie.
Este posibil sa fiu schimbata din functie, sau eventual concediata, in cazul in care nu exista o functie compatibila cu pregatirea mea in firma, doar pentru ca am refuzat sa declar date cu caracter personal ale fratelui, prietenului, etc?

Managerul de securitate ar trebui sa se limiteze la aplicarea stricta a prevederilor art.7(1)(2)din HOTÃRÂRE nr. 781 din 25 iulie 2002 privind protecţia informaţiilor secrete de serviciu

Art. 5
Funcţiile care presupun accesul la informaţii secrete de serviciu se stabilesc de către conducătorii unităţilor deţinătoare.
Art. 6
(1) Accesul personalului la informaţiile secrete de serviciu este permis numai în baza autorizaţiei scrise, conform modelului prezentat în anexa nr. 2, emisă de conducătorul unităţii

Art.7
(1) În vederea eliberării autorizaţiei de acces la informaţii secrete de serviciu persoana care urmează să ocupe o funcţie ce presupune accesul la astfel de informaţii prezintă structurii/funcţionarului de securitate, în condiţiile legii, recomandări şi referinţe asupra onestităţii şi profesionalismului, din partea persoanelor cu funcţii de conducere cărora li se
subordonează direct sau a reprezentanţilor autorizaţi ai altor persoane juridice, după caz, şi va semna un angajament de confidenţialitate
.
(2) După ce verifică autenticitatea documentelor menţionate la alin. (1) structura/funcţionarul
de securitate prezintă conducătorului unităţii propuneri privind oportunitatea eliberării
autorizaţiei de acces la informaţiile secrete de serviciu.

Dupa cum se observa se face vorbire doar despre recomandari si referinte privind profesionalismul si onestitatea venite din partea sefului direct sau din partea conducatorilor locurilor de munca anterioare eventual si despre semnarea unui angajament de confidentialitate,ca si conditii pt. eliberarea autorizatei,nu despre completarea vreunui formular in care se solicita astfel de informatii .
Sa vi se indice temeiul legal in baza caruia se solicita completarea formularului respectiv.
ContSters136493, utilizator