Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cat costa un metru cub de apa rece si unul de apa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cat costa un metru cub de apa rece si unul de apa calda in orasul Constanta???

as vrea sa stiu cat costa un metru cub de apa rece si unul de apa calda pt judetul Constanta....si as vrea sa mai stiu daca afirmatia e corecta :
1 mc de apa calda este calculat cu 1mc de apa rece + incalzirea" .... iar daca am consumat 1mc de apa rece si 1mc de apa calda...de ce trebuie sa platesc intretinerea cu 2 mc de apa rece si 1 mc de apa cald,avand in vedere ca eu am consumat 1mc AC si 1mc AR????cine ma lamureste?
marianb13 a scris:

ce mai macina pe mine cel mai mult e ca platesac apa consumata, 19mc,de 2 ori...odata la raja si o data la radet.

Daca ati solicitat lamuriri,incercati sa fiti concreta in exprimare
Nu trebuie sa va "macine " faptul ca platiti "apa consumata 19 mc ,de 2 ori ...odata la raja si o data la radet ".
Diferentiati in mod corect natura consumurilor si a valorilor de consum apa ,respectiv acei 19 mc reprezinta pe de o parte valoare consum "x" mcapa rece achitata strict la RAJA si pe de alta parte valoare consum "y" mcapa calda care reprezinta totalul rezultat din incalzirea la RADET a apei reci furnizate de RAJA,in total x+y=19 mc apa
ynocentta, utilizator
marianb13 a scris:

Adam Grecu a scris:
Nu mai insist ca m-apuca damblaua, insa daca ai consumat:
- 1 mc apa rece, platesti 6,16 lei;
- 1 mc apa calda, platesti 9,90 lei;
Adica in total achiti la as. prop. suma de 16,06 (( 2 x 6,16) + 3,74)) lei si nu 22,22 lei, adica, (( 2 x 6,16) + 9,90)) cum ai afirmat. Ce zici, este corect calculul facut de mine?

problema e ca administratorul a trecut metrii cubi de apa calda la 2 preturi diferite si de 2 ori...odata pt raja cu 8.11 lei si odata la radet cu 9.52 lei...unde gresesc eu ca am intrebat de multe ori acelasi lucru care nu il intelegeam?am dat 6 mc AR si 13 mc AC...deci, in total 19 mc de apa.administratorul mi-a calculat cei 19 mc de apa la raja + inca 13 mc AC la radet.este corect? la totalul de 19 mc de apa am platit 154 lei iar la 13 mc AC am platit 123 lei...in concluzie.

elga50, moderator
@marianb13
Pentru a sti cat costa un mc de apa rece , va puteti adresa furnizorului de apa, sau sa rugati administratorul sa va spuna pretul din factura.
Administratorul ar trebui sa calculeze si consumul dvs. de apa din lista de plata cu acelasi pret, dar sunt unii administratori care pentru a ascunde diferenta dintre contorul de bransament si cel al apometrelor, foloseste un pret rezultat din impartirea facturii la mc. rezultati din apometre (diferit de cel din factura), astfel ca pretul poate varia de la o luna la alta.
Apa calda este formata din apa rece pentru prepararea apei calde si nr. de Gcal necesare incalzirii apei. Acest pret variaza de la o luna la alta in functie de nr. de Gcal. facturat de furnizorul de caldura.
marianb13 a scris:

am dat 6 mc AR si 13 mc AC...deci, in total 19 mc de apa.administratorul mi-a calculat cei 19 mc de apa la raja + inca 13 mc AC

AR = 6 mc x 6,16 = 36,96 lei
AC =13 mc x 9,90 =128,7 lei
Total de plata 165,65 lei
Pentru diferenta impusa si perceputa solicitati reprezentantului legal al asociatiei de proprietari=presedintele acesteia, sa va prezinte temeiul legal de percepere

@ynocentta .ms frumos..
la asociatie e trecut asa :
AR = (6 x 8.11) + (13 x 8.11 ) = 154.09 lei
AC = 13 x 9.52 = 123.76 lei
practic,administratorul mi-a calculat de 2 ori metri cubi de apa calda.