Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pana cand se poate prelungi un contract de munca pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pana cand se poate prelungi un contract de munca pe perioada determinata?

Buna ziua,
De cate ori se poate prelungi un contract de munca pe perioada detrminata si cu cate zile? Eu am fost angajata initial pe o perioada de 2 luni, apoi mi s-a prelungit contractul cu inca 3 luni, iar la expirarea acestuia mi s-a prelungit iar cu inca 3 luni. Contractul expita in februarie. Se poate prelungi iar tot pe perioada determinata? Sincer, legislatia mi se pare ca permite un abuz fata de angajat. Eu nu cred ca un angajator nu isi poate da seama de posibilitatea unui angajat de a face fata postului in maxim 3 luni nu in 8 luni cum e cazul meu. Aceasta situatie este corecta? La ce ma pot astepta acum? Poate chiar la o concediere ptr o zi si reangajare in ziua urmatoare numai ptr a nu mi se face un contract pe perioada nedeterminata?(bineintales...asta in cel mai fericit caz).
freeelis a scris:

In prezent, Codul Muncii nu mai limiteaza numarul de prelungiri ale duratei c.i.m. inauntrul termenului de 36 de luni.

Multumesc mult Dl Freeelis
revin la perioada de prelungire a cim-ului pe perioada determinata.Am primit azi pe mail de la E-NEWS LEGISLATIA MUNCII urmatorul subiect: CIM pe durata determinata. Cate contracte se pot incheia succesiv?

Art. 82 alin. (4) din Codul muncii , republicat, prevede ca intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata, iar conform alin. (5) din acelasi articol, contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare.

Asadar, in speta prezentata contractele individuale de munca sunt contracte succesive daca sunt incheiate in termen de 3 luni de la data incetarii, iar numarul contractelor de munca ce se pot incheia succesiv este limitat la maximum 3. Odata cu expirarea celui de-al treilea contract individual de munca pe durata determinata apreciez ca se poate incheia numai un contract individual de munca pe durata nedeterminata.

Deci ce sa inteleg de aici?ca pana la urma dupa dupa ce am prelungit 3 cim pe durata determinata, urmatorul va fii pe per nedeterminata?
nu stiu cum sa procedez, deoarece eu am situatia asta f frecvent cu sal pe per determinata si vreau sa stiu legal cat le pot prelungi cim-urile.

1. Nu se poate confunda prelungirea cu incheierea unui nou c.i.m. pe durata determinata.

2. In speta, se incheia un c.i.m. pe durata determinata de 3 luni .. aceasta durata se poate prelungii fara a exista o limita a numarului de prelungiri pana la 36 de luni.
Dupa expirarea acestei durate (36 de luni) se mai pot incheia inca doua c.i.m. pe durata determinata de maxuim 12 luni , daca incheierea acestora se face in termen de maxim 3 luni de la incetarea contractului anterior.

Daca se incheiei unui nou c.i.m. dupa o perioada de 3 luni, atunci acesta se poate incheia pe o durata de 36 de luni ..

Dupa incetarea si celui de al treilea c.i.m. se mai poate incheia c.i.m. pe durata determinata numai daca se asteapta cel putin 3 luni de la data incetarii.
freeelis a scris:

1. Nu se poate confunda prelungirea cu incheierea unui nou c.i.m. pe durata determinata.

2. In speta, se incheia un c.i.m. pe durata determinata de 3 luni .. aceasta durata se poate prelungii fara a exista o limita a numarului de prelungiri pana la 36 de luni.
Dupa expirarea acestei durate (36 de luni) se mai pot incheia inca doua c.i.m. pe durata determinata de maxuim 12 luni , daca incheierea acestora se face in termen de maxim 3 luni de la incetarea contractului anterior.

Daca se incheiei unui nou c.i.m. dupa o perioada de 3 luni, atunci acesta se poate incheia pe o durata de 36 de luni ..

Dupa incetarea si celui de al treilea c.i.m. se mai poate incheia c.i.m. pe durata determinata numai daca se asteapta cel putin 3 luni de la data incetarii.

Multumesc mult pentru raspunsul dvs explicit.

Salut cu aceeasi problema ma confrunt si eu lucrez la o frima.... sin in decurs de 3 ani am vreo 13 prelungirii ale contracturlui ba imi facea pe 2 luni ba pe 3 ba pe 6 luni ba pe o luna ba pe un an au voie sa faca asa ceva toate se faceau prin act aditional