Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... societate radiata din registrul comertului
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

societate radiata din registrul comertului

Printr-o hotarare judecatoreasca s-a dispus inchiderea procedurii insolventei unei societati si radierea sa din registrul comertului. Se mai pot recupera datoriile de la o astfel de firma, in aceasta situatie?
aleodor27, utilizator

Nu aceasta actiune putea fi intreprinsa daca erau intrunite cumulativ conditiile prevazute de art. 138 din legea falimentului in timpul procedurii falimentului.

Puteti cere atragerea raspunderii patrimoniale personale a persoanelor vinovate de faliment in conditiile art 138 din lege 85/2006 si dupa inchiderea procedurii - daca lichidatorul nu a formulat o astfel de cerere
Va multumesc pentru raspunsuri.
Se mai poate face ceva in conditiile in care hotararea de care v-am vorbit in mesajul initial a fost pronuntata in luna mai, 2007? Cum si unde pot verifica daca lichidatorul a formulat acea cerere de atragere a raspunderii ?

Se mai poate face ceva in conditiile in care hotararea de care v-am vorbit in mesajul initial a fost pronuntata in luna mai, 2007?

nu
Cum si unde pot verifica daca lichidatorul a formulat acea cerere de atragere a raspunderii ?

pe site-ul tribunalului la sectiunea dosare introduceti nr de dosar
La nr. de dosar apare doar solutia de care v-am vorbit. Inseamna ca nu s-a formulat nicio astfel de cerere? Doar lichidatorul putea introducere cererea? Creditorul avea obligatia sa notifice lichidatorul in a intreprinde acest demers?
Si in acest caz se aplica termenul general de prescriptie de 3 ani( din luna mai 2007), sau este vorba de un alt termen ?
aleodor27, utilizator
Am primit o alerta pentru mesaj pe forum la ora 11.17, insa nu a aparut si mesajul . Ce se intampla?