avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 368 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... De ce nu s-ar trece la monarhie? Vis a vis de ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

De ce nu s-ar trece la monarhie? Vis a vis de nemultumiri si protestele de la Piata Universitatii si Piata Unirii...

Schimbam ceva cu ce?
Aceasta este marea intrebare...

Se poate revizui constitutia si sa se treaca la monarhie.Ramane de vazut insa ce se va vota in caz de referendum...
Apoi, daca vor exista noi proteste deoarece nu ne place monarhia se poate reveni la vechea forma de organizare...

Am mai visat frumos si in alt topic referitor tot la monarhie...insa visele frumoase se termina repede....si raman o amintire ...pe cand realitatea e un cosmar...care ne lasa acelasi gust amar in fiecare zi....
Problema cu cine sa ii schimbam ramane...
Nu exista un presedinte in clipa de fata care sa ofere garantii reale.Daca in 1990 Ion Iliescu se pricepea la guvernare si era pregatit pentru asa ceva, in prezent situatia se prezinta cu totul altfel.Anul 2012 se anunta un an foarte dificil si risca sa se confunte si ei cu proteste in scurt timp...
Din acest motiv partidele politice nu au prea avut o reactie clara.
Daca s-ar vrea ceva concret s-ar putea realiza pe plan politic, dar nu exista vointa politica.
Opozitia nu doreste cu adevarat in prezent sa fie alegeri presedintiale...pentru ca inca nu au un candidat...care sa faca fata...

Opozitia nu doreste cu adevarat in prezent sa fie alegeri presedintiale


M-am cam chinuit sa inteleg de ce anumite ordonante se numesc presedintiale si nu prezidentiale, nu ma zapaciti la loc va rog :rolleyes:
Pai...acelasi cerc vicios...condamnabil...Casa Regala ar trebui sa fi speculat cu ghilimele de rigoare aceasta situatie mai devreme si sa iasa la rampa......parerea mea de monarhista.....si nu sunt de varsta bunicii mele care cant a in fiecare zi la scoala de dimineata imnul regal.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Problema cu cine sa ii schimbam ramane...
Nu exista un presedinte in clipa de fata care sa ofere garantii reale.


daca ne punem problema asa, o sa stea pe viata presedinte...

eu il vad ca pe un jucator prost intr-o echipa de fotbal care da autogoluri...

chiar daca n-avem pe moment cu ce-l schimba, out! ... mai bine jucam cu un om in minus...

Alte discuții în legătură

Referendum pentru monarhie si democratia.ar vrea poporul sa fie intrebat despre schimbarea formei de guvernamant? CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI In conditiile actuale ar vrea poporul sa fie intrebat daca doreste sau nu schimbarea formei de guvernamant din republica in monarhie? Ce ar raspunde poporul ... (vezi toată discuția)
Referendum pe forma de guvernamant ContSters257414 ContSters257414 daca tot se lucreaza la modificarea constitutiei (se schimba din temelii, s-a promis), nu credeti ca ar fi oportun ([b]SI NORMAL[/b]) sa fim intrebati, prin ... (vezi toată discuția)
Statutul legal al "statutului casei regale" a romaniei Adalbert Gabriel Gazdovici Adalbert Gabriel Gazdovici [b]1.[/b] Sunt republican convins. Consider ca republica este singura forma de guvernare compatibila cu demintatea umana si secolul in care purtam discutia. ... (vezi toată discuția)