Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... De ce nu s-ar trece la monarhie? Vis a vis de ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

De ce nu s-ar trece la monarhie? Vis a vis de nemultumiri si protestele de la Piata Universitatii si Piata Unirii...

Schimbam ceva cu ce?
Aceasta este marea intrebare...

Se poate revizui constitutia si sa se treaca la monarhie.Ramane de vazut insa ce se va vota in caz de referendum...
Apoi, daca vor exista noi proteste deoarece nu ne place monarhia se poate reveni la vechea forma de organizare...

Cred ca ar fi o miscare inteligenta din partea presedintelui Basescu sa incerce un referendum pe aceasta problema deoarece ar castiga timp si poporul ar afla propriul sau raspuns la problemele sale.Adica ar avea sansa sa isi decida singur soarta...

In baza art. 15 lit. c din Legea nr. 3 / 2000, se poate realiza asa ceva, si anume, prin decret al Presedintelui Romaniei, in cazul referendumului cu privire la probleme de interes national.

I-ar alerta si pe cei care au interese contrare sa puna mana pe putere.Prin interese contrare se poate intelege nu neaparat vis a vis de Basescu...
Ar ramane cu siguranta in istorie ca ultimul presedinte...si l-ar depasi chiar si pe ex-presedintele Iliescu prin notorietate...dupa parerea mea...
S-ar scrie de el in cartile de istorie.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
un referendum (daca) pe tema monarhiei "sub" basescu nu cred ca intereseaza pe nimeni... pentru ca nu poate fi decat, prin definitie, un truc...

... ar fi cam ca la "alegerile" alea "libere" ale lu' iliescu din 90...
Domnul presedinte cred ca ar fi ultimul sa initieze un referendum pe tema monarhiei cunoscuta fiind pozitia acestuia vis a vis de monarhie si rege! Slabe sanse...
Greu de spus.
Basescu oricum nu mai are dreptul la un alt mandat...
Cu anii 90' greu de spus ce a fost pentru ca erau multi care l-au votat pe Iliescu.
As fi curios ce reactie ar avea cei din PSD si cei de la liberali...daca ar fi un referendum pentru monarhie...
S-ar putea rupe Alianta pentru ca in mod sigur nu vor avea opinii convergente...

Si asa am vedea ce vrea poporul...prin referendum...

Cat priveste chestiunea cu sustinerea variantei cu tradarea regelui se poate spune ca si Basescu daca ar fi amenintat cu pistolul ( cum a fost amenintat regele de comunisti atunci )ca fetele lui ar fi patit ceva in acei ani, nu ar mai vorbi de tradare.Adica nu cred ca ar fi acceptat sa ii fie ucisa familia de comunisti.Este greu sa te gandesti la toate daca nu te aflii intr-o situatie concreta de acelasi gen.
Omul ( Base) s-a enervat si a spus ce a crezut el sincer in acele momente...pe postul TV.

Este adevarat ca regele si familia lui erau adevarati eroi ai neamului romanesc daca ar fi fost executati de comunisti pentru ca regele ar fi refuzat abdicarea...dar...oare chiar se merita sa moara...?
Ce sanse existau sa ramana in viata el si familia lui in acele momente in care se trecea de la monarhie la o alta forma de guvernamant...?

Si poate ca e mai bine asa, pentru ca, altfel nu se mai putea discuta astazi despre un referendum...cu privire la monarhie...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Singurul care putea fi executat atunci ar fi fost insusi regele! Mama lui nu prezenta un pericol pentru comunisti....iar Carol al II lea abdicase si se gasea departe de Romania. Insa iar vorbim despre acel antrenament, acea mentalitate, noblete si misiune cu care s a nascut si pe care a deprins o de fraged! Nu putea sa si riste viata sa si o puna in pericol, sa se lase ucis.....reprezenta coroana Romaniei, se crea haos daca cumva era executat, asasinat, razboi civil, ratiuni de stat l au hotarat pe rege sa abdice!
Nu degeaba francezii la moartea unui rege spuneau : le roi est mort! Vive le roi! Anuntand imediat succesorul, in sensul ca regalitatea nu moare niciodata nu se sfarseste....
In alte ordine de idei v ati pus Mari sperante in domnul presedinte...nu cred ca ar fi posibil un referendum initiat de Domnia sa.