Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Ex-premierul Adrian Nastase, condamnat la 2 ani de ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Ex-premierul Adrian Nastase, condamnat la 2 ani de inchisoare cu executare

Ce parere aveti despre legalitatea sentintei?

Detalii pe link-ul:

[ link extern ]
Pana nu se schimba sistemul, sentinte si dosare de acest gen par banale. Sunt cazuri de legitima aparare transformate in tentativa de omor, ajungandu-se la 5 ani de inchisoare pentru cel care s-a aparat de 5 atacatori (caz de-al meu). Cand procurorii lucreaza cu judecatorii in acest mod pentru a-si motiva salariile, scapand 'pestii mari', iese dezastru. Dosarele lui Nastase sunt o facatura MARE pentru ca au fost facute prost in mod intentionat, iar acum la recurs castiga el. Cum il ajuti pe unu sa scape dar sa para ca a fost judecat astfel incat sa fie "curat" pe viata?
ContSters191851, utilizator
are multe lucruri de facut pina sa pateasca ceva....
si-n plus vor veni cei care sa-l scoata din greutati...zic eu (PSD) VIN ALEGERILE
NU SE STIE PINA LA FINAL :spam:
oricum, hotararea inca nu este definitiva... in mod cert nu va ramane asa... indiferent cine vine la putere
va scapa cu siguranta
nu sint ca noi...oameni de rind
si chear daca ar fi sa faca puscarie....va merge in "concediu" :P
rolandmindrila a scris:

Ce parere aveti despre legalitatea sentintei?

Detalii pe link-ul:

[ link extern ]

Pentru a se analiza legalitatea si temeinicia unei hotarari judecatoresti avem nevoie si de considerente.
Pana atunci este prematur sa discutam.
In hotarare se va face trimitere la probe si alte aspecte relevante.

Pe plan international se pare ca se considera ca in Romania a inceput sa fie condamnata coruptia, dar procesele se judeca in concret pe baza de probe si ceea ce spun organismele internatioanale este irelevant daca omul este nevinovat.

Nu cred ca ne putem baza pe simple banuieli...desi daca exista o hotarare de condamnare sansele in recurs sunt practic de cel mult de 50%...daca analizam situatia in mod impartial...