Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Activitati multiple intr-un ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Activitati multiple intr-un ONG

Buna ziua,

Daca sunt membru fondator al unui ONG (protectia mediului), cu acordul celorlalti membri pot include in statut o noua activitate (donatii pentru un copil bolnav) sau este necesar sa se infiinteze un nou ONG care sa trateze exclusiv aceasta cauza?
As vrea un raspuns detaliat va rog.

Va multumesc,
O zi buna.
In statutl ONG-ului se pot prevede mai multe activitati, printre care si cea mentionata de dvs .. nu este obligatorie infiintarea unui nou ONG pentru asa ceva ...
Practic modificam statutul, deschidem un nou cont bancar si ne punem pe treaba?
Da, se modifica statutul ONG-ului cu privire la obiectul de activitate al acestuia ...

ART. 33 din OG nr.26/2000:
(1) Modificarea actului constitutiv sau a statutului asociaţiei se face prin înscrierea modificării în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor aflat la grefa judecătoriei în a cărei circumscripţie teritorială îşi are sediul asociaţia, cu aplicarea corespunzătoare a prevederilor art. 8 - 12.
(2) Cererea de înscriere a modificării va fi însoţită de hotărârea adunării generale, iar în cazul modificării sediului, de hotărârea consiliului director.
......
Multumesc frumos freeelis !

O zi buna in continuare.