Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere Barou 2013: data examenului, bibliografie, ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere Barou 2013: data examenului, bibliografie, spete, experiente

Buna ziua! Imi poate spune cineva daca pentru 2013 se va da examen de admitere in Barou din noul Cod Civil? Si daca da au aparut deja carti de civil? La drept penal s-a mai schimbat ceva??
Buna seara!

Inca nu-mi vine sa cred ca a trecut timpul atat de repede si am ajuns sa scriu aici. Va urez succes tuturor, mult spor si determinare...

Sper intr-o colaborare ''profitabila'' pentru toata lumea.
Am gasit un site,sper sa va fie de folos.
[ link extern ]
Buna tuturor , ma alatur si eu . De unde si ce carti o sa va achizitionati pentru sustinerea examenului ?
calinklein22, utilizator
Penal + proc penala => Udroiu ( atat manuale, cat si teste/ spete)
Civil + proc civila => Boroi ( in general)

Desi , eu fiind din Tm, am manualele din care s-a predat in facultate, si anume : contracte (Florin Motiu), succesiuni ( C. Florescu), reale (Stoica), persoane (Boroi). Incerc sa merg in principal pe Boroi, desi nu cred ca are prea mare relevanta din ce carti invatam. Din cate am observat, la examene se dau chestiuni comune.

Sper sa va fie de ajutor. :-)
hello, m-am uitat pe uj si nu am gasit grile+spete decat la procedura civila, va rog daca stiti ceva links pt grile+spete sau curs+grile+spete? Multumesc!:hugall: