avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere Barou 2013: data examenului, bibliografie, ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere Barou 2013: data examenului, bibliografie, spete, experiente

Buna ziua! Imi poate spune cineva daca pentru 2013 se va da examen de admitere in Barou din noul Cod Civil? Si daca da au aparut deja carti de civil? La drept penal s-a mai schimbat ceva??
Autorii sunt foarte buni, dar materia nu este cunoscuta. Nu stim cate capitole din NCC vom da, poate chiar tot codul.
dana13 a scris:

Autorii sunt foarte buni, dar materia nu este cunoscuta. Nu stim cate capitole din NCC vom da, poate chiar tot codul.


Este foarte posibil să fie din tot Codul.
Câteva sugestii:
Institutii de drept civil in reglementarea Noului Cod civil - Gabriel Boroi, Liviu Stanciulescu
Curs de drept civil. Partea generala (cf. NCC) - Gabriel Boroi
Curs de drept civil. Contracte (cf. NCC)- Liviu Stanciulescu
Curs de Drept civil. Succesiuni - Conform Noului Cod civil - Liviu Stanciulescu
Drept civil. Obligatii. In reglementarea noului Cod civil - Paul Vasilescu
;)
~ Conținut șters la cerere ~
Draga Ane,
Si eu am terminat facultatea de cativa ani si nu ma sperii prea tare. Important este sa avem timpul necesar sa trecem prin toata materia la 5 obiecte.
Mult succes!
Ce faceti?Ati inceput sa invatati?Eu am luat de la zero procedura penala si sper sa fiu gata cu tot penalul pana in februarie/martie.Poate pana atunci vor anunta tematica si data examenului de primire pt 2013.Invat dupa M.Udroiu si mi se pare f bun.Noutati?Incepem cu ceva grile la procedura penala?Sper sa ne mobilizam si sa discutam chestii legate de materie si nu iar rugaminti cu:sinteze,materiale..etc.

Alte discuții în legătură

Admitere inm 2013 ContSters262049 ContSters262049 Deoarece topicul pentru Admitere inm 2013, deschis de un coleg de forum , nu poate fi decat citit, nepermitand adaugiri -o problema tehnica, banuiesc- voi ... (vezi toată discuția)
Inm 2015...admitere!!! madalinaflo madalinaflo Desi poate unii or sa spuna ca este prea devreme,eu cred ca timpul ramas pana la admiterea din 2015 este suficient sa punem impreuna bazele unui examen reusit ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2013 sliv sliv Buna ziua, O intrebare: se da examen admitere barou in ianuarie/februarie 2013 daca (sau nu neaparat) nu iau examenul de acum peste 15% din ... (vezi toată discuția)