avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere Barou 2013: data examenului, bibliografie, ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere Barou 2013: data examenului, bibliografie, spete, experiente

Buna ziua! Imi poate spune cineva daca pentru 2013 se va da examen de admitere in Barou din noul Cod Civil? Si daca da au aparut deja carti de civil? La drept penal s-a mai schimbat ceva??
Buna ziua! Ma alatur si eu acestui forum.Am inceput sa invat mai intai cu penalul si procedura penala,lasand mai tarziu civilul.Cartile,cele cunoscute,Udroiu,Neagu.Spor la invatat!
~ Conținut șters la cerere ~
aneana a scris:

Buna tuturor!

Am terminat facultatea acum 4 ani...da stiu, a trecut mult timp! :(

Credeti ca este posibil intr-un an sa reusesc sa asimilez toate cele 5 materii? In conditiile in care sunt un om cu servici, familie...?

Voi cum invatati, cati de pregatiti sunteti cand terminati facultatea?pentru ca eu recunosc ca am foarte multe lipsuri.

Mai am o alta intrebare, va axati pe subiectele din tematica de examen, sau invatati absolut toate cartile, cu toate "subpunctele", adica voi parcurge toata materia, dar e mai ok sa ma axez pe tematica avand in vedere ca timpul este limitat si trece foarte foarte repede?

M-ar ajuta foarte foarte mult raspunsurile voastre.

Multumesc!


Bună!

Dacă vei începe să te pregăteşti de pe-acum, părerea mea că vei avea timp să parcurgi toate cele 5 materii de examen şi să faci şi o recapitulare prin vară. E puţin mai dificil dacă ai serviciu şi familie, dar nu imposibil. Cu voinţă şi determinare, reuşeşti. :)
De vreme ce există tematică, învăţăm după ea. Timpul şi-aşa este scurt...


Ce faceti?Ati inceput sa invatati?Eu am luat de la zero procedura penala si sper sa fiu gata cu tot penalul pana in februarie/martie.Poate pana atunci vor anunta tematica si data examenului de primire pt 2013.Invat dupa M.Udroiu si mi se pare f bun.Noutati?Incepem cu ceva grile la procedura penala?Sper sa ne mobilizam si sa discutam chestii legate de materie si nu iar rugaminti cu:sinteze,materiale..etc.


Ar fi cazul ca prin martie să afişeze tematica,aşa cum au procedat anul acesta. Până atunci însă, învăţăm după cea pentru examenul din octombrie 2012. Cărţile lui M. Udroiu sunt într-adevăr foarte bune,dar la procedură penală, în completare şi tratatul prof. Neagu.
Sunt bune cartile lui Udroiu de drept penal si procedura penala,editia 2011? Sau urmeaza sa se reediteze in 2012/2013?
luciana85 a scris:

Sunt bune cartile lui Udroiu de drept penal si procedura penala,editia 2011? Sau urmeaza sa se reediteze in 2012/2013?


Sunt bune şi cele din 2011. În curs de apariţie am văzut doar Drept penal - partea generală (cf. NCP), dar nu cred că examenul se va da după noile coduri, dacă vor intra în vigoare anul viitor. ;)
[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Admitere inm 2013 ContSters262049 ContSters262049 Deoarece topicul pentru Admitere inm 2013, deschis de un coleg de forum , nu poate fi decat citit, nepermitand adaugiri -o problema tehnica, banuiesc- voi ... (vezi toată discuția)
Inm 2015...admitere!!! madalinaflo madalinaflo Desi poate unii or sa spuna ca este prea devreme,eu cred ca timpul ramas pana la admiterea din 2015 este suficient sa punem impreuna bazele unui examen reusit ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2013 sliv sliv Buna ziua, O intrebare: se da examen admitere barou in ianuarie/februarie 2013 daca (sau nu neaparat) nu iau examenul de acum peste 15% din ... (vezi toată discuția)