Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Care credeti ca va fi rezultatul referendumului din ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Care credeti ca va fi rezultatul referendumului din 29.07.2012?

1. Se vor prezenta la urne 50%+1 dintre alegatori?

2. Care va fi procentajul Pro si Contra demiterii presedintelui?
BEC - rezultate finale:

prezenta la vot: 46,24%
voturi DA: 87,52%
voturi NU: 11,15%
voturi nule: 1,32%

Ramane de vazut ce va hotari CCR...sansele sunt relativ egale intre validare si invalidare!

Cu privire la majoritatea mesajelor de dupa referendum cu privire la numarul real de votanti, ma abtin sa fac comentarii sau speculatii.
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
Intrebarea mea (care deriva din raspunsul dvs.), a fost alta.

In alta ordine de idei, sa o luam logic:
Romanii considera ca:
- o duc rau din punct de vedere material;
- drepturile le sunt incalcate;
- alte motive.
Pentru toate acestea, conform celor spuse de dvs. este vinovat Basescu.

Cu toate acestea, cand au avut ocazia sa il demita, din 100% votanti:
- doar 40% s-au prezentat la vot si au votat in favoarea demiterii;
- 6%, s-au prezentat la vot si au votat impotriva demiterii;
- 54%, nu s-au prezentat la vot.

De ce nu s-au prezentat la vot cei 54% sa voteze pentru demitere, daca este dictatura si o duc rau?
Eu am spus ca cei 54% nu au iesit la vot pentru ca au considerat ca drepturile lor nu au fost incalcate de politica dusa de Basescu.
Dvs. sustineti ca nu au iesit la vot pentru ca asa le-a spus Basescu.

In aceste conditii, daca 54% dintre romanii cu drept de vot "asculta" recomandarile lui Basescu... atunci care credeti ca ar fi concluzia?
Ana Muntianu, Consultant fiscal
Motive pentru cei 54%: faptul ca economicul determina politicul (teza marxista, dar inca actuala) si neincrederea in toata clasa politica.
eraz, utilizator
fat frumos a scris:
De ce USL doreste atat de mult si utilizeaza orice mijloace pentru a obtine presedintia?

Sunt multe motive dar prezint doar unul singur, cunoscut de toata lumea: suspendatul nu a reusit in cei 8 ani cat a fost presedinte sa colaboreze cu nici un partid politic, in afara celui din care facea parte.
Au incercat sa coabiteze cu el,. cei din PNL-ul si-a determinat scindarea acestui partid si alipirea celor plecati din PNL, destramarea aliantei DA, pe timpul lui Tariceanu.
Au incercat si cei de la PSD cu jumatatea lor de guvern si-au iesit repede de la guvernare, in urma conflicului cu suspendatul si nu cu prim-ministrul de atunci.

In 2007 doar 44% din alegatori s-au prezentat la vot. Din acestia 74% au votat NU, adica in favoarea presedintelui au fost doar 32% din cei cu drept de vot (44 x 74% = 32%). Iar presedintele si-a reluat functia in urma acestor date clare, publice...

In 2012 ati facut dv socoteala:
S-au prezentat 46% din care 88% au spus DA, au sustinut demiterea presedintelui. Adica pentru demitere au fost 40% din cei cu drept de vot (46 x 88% = 40%).
Parca totusi 40 este un pic mai mare decat 32, in conditiile in care in 2007 listele erau mai aproape de realitate iar acum in 2012 listele contin vreo 2-3 mil de oameni mai multi decat realitatea.

Iar paragul de 50% +1 nu s-a atins nici in 2007, nici in 2012.

'''54% dintre romanii cu drept de vot au considerat ca nu este spre binele lor sa se prezinte la vot.'''

acest procent era corect daca nu erau trecuti si mortii in liste....
este trist...

basescu NU TREBUIE sa-si atribuie tot procentul de 54% (ci doar ?10-20% cat reprezinta pdl-ul), au boicotat si conform legii partidelor politice NU ar trebui sa mai ridice capul, dar ne....rea este mare....ar trebui sa dispara din viata politica....sa le fie rusine.....