Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Probleme SRI
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Probleme SRI

Buna ziua. De 2 ani de zile am probleme cu SRIul datorita unui foarte acid blog anti Basescu pe care l-am scris. Nu am putut decat sa banuiesc ca asta ar fi motivul, nu mi-a zis nimic nimic concret si nu am primit nici o instiintare sau informare cu privire la ce mi se intampla. Recent am aflat de la TV cum ca cei de la SRI au primit ordin sa urmareasca persoane care se ridica impotriva puterii intr-un fel sau altul (la mine doar printr-un blog ca altceva nu avea ce) si sa ii trateze ca pe atentatori sau ca si agenti ai puterilor straine. Ce pot face ca sa ma apar? Cum pot afla ce dosar am la ei? Ce pot sa fac? Sunt disperata, va rog ajutati-ma
Inteleg foarte bine punctul dvs de vedere. La mine nu este o problema de viziune asupra situatie (nu mi se pare) si chiar daca ar fi, eu aici caut un sfat legal in sensul a ceea ce se poate face. Deci cum ma puteti sfatui...presupunand prin asburd ca sunt in aceasta situatie, ce pot face? Ce cai de aparare am? Multumesc anticipat
Domnisoara, spuneti exact ce credeti ca va fac cei de la SRI. Acesti oameni nu pierd timpul cu urmarirea blogului unui cetatean nemultumit de un om politic.
Ei iata ca acesti oameni pierd timpul. Pana acum am vazut doar critici. O cale legala nu am vazut, dar astept in continuare. Treceti de uimire si dati un raspuns la subiect va rog
Pana acum nu exista niciun subiect pt a primi un raspuns si repet, povestiti exact ce s-a intamplat deoarece nu ne-ati lamurit cu absolut nimic. Ce au facut acesti oameni in concret?
Daca nu pot sa dovedesc nu pot sa fac nimic? Microunde pentru controlarea creierului uman. E o arma. Probabil 90% nu ma veti crede si nu ma intereseaza acea parte...va rog sa presupuneti prin absurd ca este adevarat si sa-mi spuneti daca pot face ceva. Are rost sa ma duc la un avocat sau la politie? Mi-e ca o sa se rada de mine. Am sa incerc sa cer azil politic sau, daca as avea cetatenie din alta tara (americana sa zicem) m-ar ajuta cu ceva? I-ar impiedica sa ma mai agreseze? Eu in momentul acesta in fata lor nu am drepturi, nu mi-a spus nimeni nimic, pur si simplu intr-o seara au inceput...la scurt timp dupa ce am facut blogul acela. Deci nu mi-a spus nimeni nimic, ca am gresit cu ceva, sau ca am incalcat legea, sau ca am un dosar la dansii acolo. Sunt efectiv fara aparare. Astept raspuns, daca nu ma credeti va rog sa va abtineti pentru ca este si asa o experienta traumatizanta. Cu respect