Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

penalitati

buna ziua, m-am trezit peste noapte cu penalitati foarte mari la intretinere motivul acestora fiind ca asociatia a fost data in judecata si asa s-au calculat toate penalitatile din anul 2004 pana in prezent. penalitatile sunt considerabil mai mari decat suma restanta. e posibil asa ceva?
Era normal sa le repartizeze lunar restantierilor, de cum venea factura de penalizari la asociatie.
Deci nu anual, lunar de cate ori era cazul.
am si eu o intrebare,e corect sa platesti penalitatile pe tot anul..?
Este normal ca fiecare restantier sa-si plateasca penalizarile odata cu achitarea restantelor. Daca s-au adunat restante si penalizari pe o perioada de 5 luni, 10 luni sau un an, acestea se platesc pentru aceasta perioada asa cum sunt calculate si afisate pe lista de plata.
Asadar daca s-au acumulat penalizari doar pe 5 luni, pentru acestea se platesc si nu pentru un an.
Dar daca s-au adunat penalizari pentru un an, se platesc pentru un an.
am avut la intretinere suma de 3299,si am platito adimistratorul mia zis ca mai am de platit penalitati de 1140 pe tot anul acesta,ca de anul trecut a fost trecuti in cei 3299 e posibil sami ea penalitati pe tot anu acesta
simona_simo, utilizator
Penalizarile sunt calculate la sumele ramase neachitate atatea zile cat se intarzie plata.
Deci daca ati avut o suma neachitata in acest an, ati achitat-o mai tarziu, vi s-a calculat penalizare la acea suma.
Depinde cand ati achitat complet principalul (cotele de intretinere) in acest an.
Faptul ca ati platit niste penalizari, dar v-au ramas cote neachitate face ca penalizarile sa se calculeze in continuare pana va achitati toata suma restanta.