avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... declararea judecatoreasca a disparitiei sau mortii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

declararea judecatoreasca a disparitiei sau mortii

in cazul unui unchi mostenitor a 1/4 dintr-un imobil disparut de mai mult de 50 de ani caruia nu i se cunaoste data nasterii ci doar faptul ca e nascut intre 1929-1934 din anumiti parinti si avand ultimul domiciliu cunoscut, se poate face delrararea judecatoreasca a disparitiei sau a mortii?
Cel mai recent răspuns: ContSters48919 , utilizator 09:29, 16 Februarie 2009
Legea aplicabila este Decretul nr. 31/1954 privitor la persoanele fizice si juridice
vaiacondios a scris:

Pot face referire la Decretul-Lege 173 din 4 martie 1941 art.1 alin. 1 si alin. 2? Adica: "declararea mortii-la cererea oricarei persoane interesate sau a Ministerului public, disparutul poate fi declarat mort prin hotarare judecatoreasca 1) daca au trecut 10 ani de la data disparitiei.......2) daca au trecut 5 ani de la data ultimei stiri si 70 de ani de la nasterea lui........."


Art. 49 din Decretul nr.32/1954 prevede ca :
Pe data intrarii in vigoare a Codului Familiei si a Decretului privitor la persoanele fizice si persoanele juridice, se abroga: dispozitiunile art. 6-133 inclusiv si art. 1.223-1.293 inclusiv, din Codul civil, in masura in care nu au fost abrogate anterior; dispozitiunile Legii XX/1877 si VI/1885 privitoare la tutele si curatela, in masura in care nu au fost abrogate anterior; art. 602-606 inclusiv, art. 677-691 inclusiv si art. 698-709 inclusiv din Codul de procedura civila; Legea pentru declararea mortii prezumate a celor disparuti din 4 Martie 1941 , Decretul nr.130 din 2 Aprilie 1949, Decretul nr.131 din 2 Aprilie 1949, Decretul nr.185 din 30 Aprilie 1949, decretul nr. 182 din 19 Octombrie 1951, precum si orice alte legi si dispozitiuni contrarii.
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI!!!!!!
Buna ziua,
Sunt si eu intr-o situatie pe care nu prea stiu sa o rezolv. Cum ar trebui sa procedez daca tatal meu care este plecat din tara nu a mai dat nici in semn de viata, comparativ cu anul trecut cand efectiv vorbeam saptamanal. Sunt sigura ca s-a intamplat ceva cu el. In aceste conditii, daca in urmatorul an nu primesc nici un semn de la el cum as putea proceda pentru a-l putea declara decedat. In cat timp se poate declara decesulsi cam care este procedura?
NU SE FACE DIRECT DECLARAREA MORTII, SE FACE DECLARAREA DISPARITIEI PRIN INSTANTA JUDECATORESCA PRIN ACTIUNE LA TRIBUNALUL DE PE RAZA ULTIMULUI DOMICILIU AL DISPARUTULUI, IAR ACEASTA IL CITEAZA IN PRESA, AFISEAZA LA TRIBUNAL SI CAUTA LA STAREA CIVILA SAU EVENTUAL MAI DEPARTE LA NIVEL NATIONAL DACA ACESTA ESTE DECADAT SAU FIGUREAZA PLECAT DIN TARA, ETC.

Alte discuții în legătură

Declararea judecatoreasca a mortii Adelina t Adelina t Am si eu o intrebare............Care este legea care reglementeaza procedura declararii judecatoresti a mortii?Si care ar fi intreaga procedura de urmat(ce ... (vezi toată discuția)
Certificat deces BX BX Daca o persoana este disparuta (de exemplu a disparut pe munte si nu a mai fost gasita), i se poate emite certificat de deces ? Daca da, dupa ce termen si in ... (vezi toată discuția)
Succesiune imposibila... ContSters117274 ContSters117274 tata mort din 1987, iar mama moarta din 1989 fara a i se elibera certificat de deces. cum este poibila succesiunea??? (vezi toată discuția)