Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... alte variante pt ccmunn
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

alte variante pt ccmunn

Buna seara.
Avand in vedere ca s-a desfiintat ccmunn nu stiu ce as mai putea invoca.de ex in ccmunn era art3.3) "În cazul în care, din diferite motive, parţile au încheiat contracte colective de muncă la un nivel inferior înaintea contractelor la nivel superior, cele de la nivelurile inferioare se vor adapta contractelor colective de la nivel superior, acolo unde prevederile minimale ale acestora nu au fost atinse."
Aici nu este vorba de salar ci de diurna externa.La ce valoare si ce lege sa fac trimitere? nu gasesc nimic nici in codul muncii ,nici in legea dialogului social...#-o
M-ar ajuta mult un raspuns.Multumesc
Stiu din procesele altor colegi care si-au intemeiat actiunea strict pe hg 518.am deciziile definitive.totusi unul din ei a castigat in febr 2012 si i s-a admis in baza ccmunn 2007-2010 pt delegari efectuate in 2007-2010.eu am cerut pentru delegari 2009-2012 dar daca acesta nu mai este valabil pe ce ma mai bazez?
inca o chestie art 132 din legea 62/mai 2011 spune asa "Contractele colective de muncă nu pot conţine clauze care să stabilească drepturi la un nivel inferior celor stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil încheiat la nivel superior"
Pai daca ccmunn 2011-2014 nu mai este aplicabil pentru ca nu s-au inteles sindicatele legiuitorul de ce nu a modificat acest art 132 din 62/2011?

CCMN 2011-2014 nici nu a fost valabil vreodata ....

Pentru 2009 - 2010 se poate invoca prevederile CCMN care era in vigoare la vremea respectiva.

Pentru 2011-2012 , puteti invoca prevederile interne ale angajatorului ..
prevederile interne ale angajatorului sunt de 12 e/zi.
ori eu am invocat nulitatea clauzelor ccm la nivel de societate in baza art 8 si 24 din legea 130/96 pe cale de exceptie.
Acestea sunt lovite de nulitate, avand in vedere fostul CCMN, daca este vorba despre perioada 2009 - 2010 (31.12.2010 , inclusiv).
Da dar ce fac cu perioadele de delegare dintre 01.01.2011-31.12.2012?