avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat pentru alcool - contraventie, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat pentru alcool - contraventie, reducerea termenului de suspendare

Buna,in urma cu 1 luna pe data de 19 Ianuarie mi-a fost suspendat permisul pentru consum de alcool.
Am avut 0,45 la echilotest iar la probele de sangea mia iesit ambele sub 0,80.
Au spus ca o sa imi dea o suspendare intr 90 si 120 de zile.
Ce vreau sa stiu,am vreo sansa sa il recuperez mai repede de 90 de zile?era parca un examen dar am sub 1 an experienta de cand am permisul,ce metode as avea sa il am cat de repede?am nevoie foarte mare de masina.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: enimem , utilizator 14:16, 14 Septembrie 2018
pai si sa presupunem ca o sa imi dea o suspendare de 90 de zile,pe mine ma intereseaza de cand o sa inceapa sa mi se reduca zilele?din ziua cand am fost prins si mia fost retinut carnetul sau zilele o sa inceapa sa scada din momentul in care vine pronuntarea parchetului?
Acest aspect o sa il aflati cand o sa aveti rezolutia sau dupa caz ordonanta procurorului prin care s-a dispus NUP sau SUP si o sa mergeti sa va ridicati permisul,nu parchetul dispune suspendare pe 90 de zile,politia o face.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Februarie 2013
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Acest dosar penal o sa imi apara in cazier?o sa se inceapa urmarirea penala?sunt la prima abatere nu am mai avut nimic pana acum.
Doar hotararile penale definitive apar in cazier.
patrascu razvan a scris:

Acest aspect o sa il aflati cand o sa aveti rezolutia sau dupa caz ordonanta procurorului prin care s-a dispus NUP sau SUP si o sa mergeti sa va ridicati permisul,nu parchetul dispune suspendare pe 90 de zile,politia o face.


Revin cu inca o intrebare...am vorbit astazi cu agentul de politie de catre care mi-a fost suspendat permisul si a spus ca dosarul este la procuratura parca si ca trebe sa stepte sa vina decizia,si mi-a spus ca nu o sa fie o suspendare de 90 de zile,ca o sa fie de 120...

Nu inteleg de ce 120 de zile?

Cauza pt care mi-a fost suspendat permisul a fost din cauza ca am avut alcoolemia 0,45,iar la testele biologice miau iesit ambele sub 0,80...

Alte discuții în legătură

Dosar penal pentru bautura. intrebari ContSters267274 ContSters267274 Buna ziua, dupa cum spune si titlul mi s-a deschis doras penal pentru bautura. Am avut o alcolemie de 0,43 mg/ l, am dat probele de sange, prima tura de ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan - 0.57 etilotest, plata analize, consecinte, pedeapsa BRaul BRaul Buna ziua, am si eu o intrebare poate ma puteti ajuta si pe mine careva, pe data de 03.02.2013 am fost oprit de politia rutiera care au constatat ca am condus ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis de conducere cosmin_nasu cosmin_nasu am fost oprit in trafic de politia rutiera am fost testat cu aparatul etilotest acesta indicand valoarea de 0,46 alcool pur in aerul expirat apoi am fost ... (vezi toată discuția)