Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat pentru alcool - contraventie, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat pentru alcool - contraventie, reducerea termenului de suspendare

Buna,in urma cu 1 luna pe data de 19 Ianuarie mi-a fost suspendat permisul pentru consum de alcool.
Am avut 0,45 la echilotest iar la probele de sangea mia iesit ambele sub 0,80.
Au spus ca o sa imi dea o suspendare intr 90 si 120 de zile.
Ce vreau sa stiu,am vreo sansa sa il recuperez mai repede de 90 de zile?era parca un examen dar am sub 1 an experienta de cand am permisul,ce metode as avea sa il am cat de repede?am nevoie foarte mare de masina.

Multumesc!
pai si sa presupunem ca o sa imi dea o suspendare de 90 de zile,pe mine ma intereseaza de cand o sa inceapa sa mi se reduca zilele?din ziua cand am fost prins si mia fost retinut carnetul sau zilele o sa inceapa sa scada din momentul in care vine pronuntarea parchetului?
Acest aspect o sa il aflati cand o sa aveti rezolutia sau dupa caz ordonanta procurorului prin care s-a dispus NUP sau SUP si o sa mergeti sa va ridicati permisul,nu parchetul dispune suspendare pe 90 de zile,politia o face.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Acest dosar penal o sa imi apara in cazier?o sa se inceapa urmarirea penala?sunt la prima abatere nu am mai avut nimic pana acum.
Doar hotararile penale definitive apar in cazier.
patrascu razvan a scris:

Acest aspect o sa il aflati cand o sa aveti rezolutia sau dupa caz ordonanta procurorului prin care s-a dispus NUP sau SUP si o sa mergeti sa va ridicati permisul,nu parchetul dispune suspendare pe 90 de zile,politia o face.

Revin cu inca o intrebare...am vorbit astazi cu agentul de politie de catre care mi-a fost suspendat permisul si a spus ca dosarul este la procuratura parca si ca trebe sa stepte sa vina decizia,si mi-a spus ca nu o sa fie o suspendare de 90 de zile,ca o sa fie de 120...

Nu inteleg de ce 120 de zile?

Cauza pt care mi-a fost suspendat permisul a fost din cauza ca am avut alcoolemia 0,45,iar la testele biologice miau iesit ambele sub 0,80...