Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat pentru alcool - contraventie, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat pentru alcool - contraventie, reducerea termenului de suspendare

Buna,in urma cu 1 luna pe data de 19 Ianuarie mi-a fost suspendat permisul pentru consum de alcool.
Am avut 0,45 la echilotest iar la probele de sangea mia iesit ambele sub 0,80.
Au spus ca o sa imi dea o suspendare intr 90 si 120 de zile.
Ce vreau sa stiu,am vreo sansa sa il recuperez mai repede de 90 de zile?era parca un examen dar am sub 1 an experienta de cand am permisul,ce metode as avea sa il am cat de repede?am nevoie foarte mare de masina.

Multumesc!
Daca nu platiti dvs calculul retroactiv posibil sa dureze luni bune pana o sa aveti rezultatul expertizei.
Dar pt ce sa platesc eu calculul Retroactiv daca nu a fost cerut de catre mine?daca or cerut ei sa plateasca,din cate mi-a scpus cineva ei sunt obligati ca in 3 luni sa solutioneze dosarul nu sunt sigur dar asa am auzi....de unde sa dau eu 520 ron....nu dispun de fonduri au cerut ei sa plateasca atunci...
Eu nu v-am spus că santeti obligat să-l platiti doar v-am spus că o să dureze dacă nu-l plătiţi dvs,cât despre durata o să vă convingeri singur.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
si de la cine trebuie sa vina sa platesc calculul retroactiv?eu stau din 20 martie dupa asa ceva, rezultatul de la sange a ajuns de atunci si inca astept continuare,politistul a spus ca a fost cu dosarul la procuror si l`a trimis inapoi cu el,sa mai astepte....este posibil asa ceva?nu stiu ce sa mai fac si cui sa ma adresez,din 20 Ianuarie sunt cu permisul luat,daca este cum zice colegul mai sus ca in 3 luni trebuia solutionat dosarul eu trebuia sa am demult o sentinta data,ceva.Un raspuns daca se poate.Va multumesc!
Termenul despre care ati auzit este o poveste, nu exista asa ceva, poate dura oricat, nu exista termen.