avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat pentru alcool - contraventie, ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat pentru alcool - contraventie, reducerea termenului de suspendare

Buna,in urma cu 1 luna pe data de 19 Ianuarie mi-a fost suspendat permisul pentru consum de alcool.
Am avut 0,45 la echilotest iar la probele de sangea mia iesit ambele sub 0,80.
Au spus ca o sa imi dea o suspendare intr 90 si 120 de zile.
Ce vreau sa stiu,am vreo sansa sa il recuperez mai repede de 90 de zile?era parca un examen dar am sub 1 an experienta de cand am permisul,ce metode as avea sa il am cat de repede?am nevoie foarte mare de masina.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: enimem , utilizator 14:16, 14 Septembrie 2018
Pai Politistul de la circulatie mi-a dat asigurarea ca in 120 de zile o sa am permisul...cine poate cere calculul retroactiv?politistul sau procurorul?va rog sa imi raspundeti sa stiu ce sa fac....
patrascu razvan a scris:

In cazul acesta se va cere calculul retroactiv pentru a se afla valoarea posibila din momentul opririi,care este posibil din datele furnizate de dvs sa iasa peste 0,80,incercati sa discutati eventual cu un avocat care sa va explice toate implicatiile posibile in functie de situatia de fapt.



Am fost astazi la politie,asa sa intamplat cum ati spus dumneavoastra procuroarea a cerut calcul retroactiv,in prima proba am avut 0,70 iar in a doua 0,50.mau pus sa platesc din banii mei calculul retroactiv care este de 510 lei,e normal asa ceva?au spus ca ei nu dispun de fonduri...am declarat ca am baut 300 de jack in intervalul orar 1-3 noaptea iar politistul ma verificat cu etilotestul la ora 4 10,avand o alcoolemie de 0,45 iar la ora 5 10 a fost recoltata prima proba de sange care a fost de 0,70 iar la ora 6 10 a doua proba care a fost de 0,50.

La ce sa ma astept?

salut, si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine, mi`au ajuns probele de sange la politie si acum trebuie trimise la procuror pentru analize,dar ce vroiam sa te intreb, tu ai dat declaratie sau ai semnat proces verbal dupa ce ti`au retinut permisul??
Salut,scuzami intarzierea.
Eu nu am semnat proces verbal,am dat doar o declaratie unde am baut cat am baut....ce am facut de cand mam urcat la volan pana mau oprit ei mau pus sa scriu.
Ei mi-au cerut recalculare la probele biologice,am declarat in scris ca nu sunt de acord sa o platesc..
ca si mine,mi`au luat permisul,am platit analizele si acum astept cica sa`mi vina citatie de la judacatorie sa merg la audieri..si acum astept sa`mi vina citatia sau ce`o fi

Alte discuții în legătură

Dosar penal pentru bautura. intrebari ContSters267274 ContSters267274 Buna ziua, dupa cum spune si titlul mi s-a deschis doras penal pentru bautura. Am avut o alcolemie de 0,43 mg/ l, am dat probele de sange, prima tura de ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan - 0.57 etilotest, plata analize, consecinte, pedeapsa BRaul BRaul Buna ziua, am si eu o intrebare poate ma puteti ajuta si pe mine careva, pe data de 03.02.2013 am fost oprit de politia rutiera care au constatat ca am condus ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis de conducere cosmin_nasu cosmin_nasu am fost oprit in trafic de politia rutiera am fost testat cu aparatul etilotest acesta indicand valoarea de 0,46 alcool pur in aerul expirat apoi am fost ... (vezi toată discuția)