Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mita cu bani falsi
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mita cu bani falsi

Stie cineva daca exista infractiunea de dare de mita, daca banii oferiti sunt falsi? Multumesc
Falsi sau nu in opinia mea este dare de mita, sincer, nici nu cred ca m-as baza in aparare pe asa ceva.
ok, dar nu s-ar putea vorbi despre tentativa la darea de mita?
La darea de mita tentativa nu este posibila fiind o infractiune cu consumare anticipata.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
un alt aspect : poate exista infr de dare de mita in conditiile in care actul pe care vrea mituitorul sa il indeplinesca functionarul este un act licit? Iar functionarul primeste banii dupa ce face actul licit, mituitorul nu stie ca actul este licit si ii da banii?
Da, pentru că textul de lege spune că mita se dă fie pentru îndeplinirea de către funcţionar a unui act conform cu îndatoririle lui de serviciu, fie pentru a îndeplini în mod defectuos un act. Dacă banii sau alte foloase sunt oferite după ce un funcţionar a îndeplinit un act în virtutea atribuţiilor lui de serviciu, nu mai este vorba despre dare şi luare de mită, ci despre infr. de primire de foloase necuvenite.