avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 345 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere SNG 2014
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere SNG 2014

Am deschis acest topic pentru a discuta probleme legate de admiterea la SNG sesiunea 2014.Spor al invatat! :)
Multumesc pentru raspuns, dar daca tot ai deschis subiectul te rog sa imi spui ce abordare ar trebui sa am pentru acest tip de examen.
Mai ales pentru ca eu anul acesta am luat 68 de puncte la INM si vreau sa dau si la anul la INM, dar si la SNG.
Deci eu va trebui sa ma pregatesc in paralel si m-ar ajuta daca mi-ai explica cam cum crezi tu ca ar trebui sa invat ptr SNG
rosa_weigand a scris:

:D Ziceai ca la anul s-ar putea sa te reprofilezi. Hai ca 2014 e anul nostru. Tu vad ca ai incercat si baroul. Eu nu cred ca mai dau altceva in afara de SNG, nu de alta dar pana acum am stat prea imprastiata si adevarul e ca nici nu imi doresc sa fac altceva.


:)) Nici eu nu stiu ce vreau.... Am dat si la barou....degeaba....
Da,in 2014 se va intra cu 9.95 ultima medie... #-o Asa ca o sa fie anul nostru daca ne apucam de acum sa memoram codurile ....
Q88 a scris:

Multumesc pentru raspuns, dar daca tot ai deschis subiectul te rog sa imi spui ce abordare ar trebui sa am pentru acest tip de examen.
Mai ales pentru ca eu anul acesta am luat 68 de puncte la INM si vreau sa dau si la anul la INM, dar si la SNG.
Deci eu va trebui sa ma pregatesc in paralel si m-ar ajuta daca mi-ai explica cam cum crezi tu ca ar trebui sa invat ptr SNG


Eu cred ca la toate concursurile astea (INM,SNG,barou) trebuie memorat tot. Normal ca trebuie sa si intelegi,dar intelegerea fara memorare nu da rezultatul scontat.Asta cred eu dupa ce le-am incercat pe toate....fara succes... #-o
Dupa multe incercari si metode de a invata logic tot la memorat am ajuns si eu.
Am crezut ca pentru SNG trebuie invatat ceva in plus.
Multumesc pentru precizari.
Q88 a scris:

Dupa multe incercari si metode de a invata logic tot la memorat am ajuns si eu.
Am crezut ca pentru SNG trebuie invatat ceva in plus.
Multumesc pentru precizari.


Pentru putin....
Dimpotriva... la SNG trebuie stiute doar codurile/legile,fara doctrina si jurisprudenta.Sincer,dupa experienta tuturor concursurilor, pot spune ca subiectele de la SNG sunt cele mai accesibile.Trebuie sa scrii putin,simplu si la obiect....si se corecteaza indulgent....
Tu ai obtinut un punctaj foarte bun la INM si ma bucur ca imi dai dreptate in privinta memoratului :D De obicei cei care reusesc/sunt aproape de reusita resping ideea de toceala....
Spor !

Alte discuții în legătură

Admitere sng 2013 DahliaNoir DahliaNoir Executivul a aprobat marti, 30.10.2012, in cadrul sedintei de guvern, proiectul de Hotarare pentru modificarea Hotararii Guvernului nr. 652/2009 privind ... (vezi toată discuția)
Admitere sng 2015 Patricia_ Patricia_ Am deschis acest topic pentru a discuta probleme legate de admiterea la SNG sesiunea 2015.Spor al învăţat! :justcuz: (vezi toată discuția)
Admitere sng 2012 Iulia Toader Iulia Toader Stie cineva dupa ce carti trebuie sa invatam pt examenul de admitere la SNG? (vezi toată discuția)