Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal pentru poze postate pe internet
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal pentru poze postate pe internet

Buna seara ,ma scuzati de deranj... am si eu o nelamurire daca se poate sa ma ajutati va rog frumos...:Am stat cu o fata timp de 1 an si 10 luni dupa care ne-am despartit si am avut amandoi niste poze mai intime doar in lenjerie... si au scapat pe net ... si ma trezesc ca dupa 2 luni si ceva de cand nu am mai vorbit cu ea .. a facut plangere la politie impotriva mea... m-au chemat am dat declaratie ,le-am spus tot si cui i-am trimis eu pozele pe facebook la prieteni ... au chemat ca martor pe cativa dintre prietenii mei si cam atat.... in citatia respectiva in care trebuia sa vina la politie ca martor scria dosar penal... ce se poate intampla ? eu nu am mai avut legatura cu ea de mult timp.... plus ca in declaratia ei.. in plangere .. sunt mai multe declaratii mincinoase.. ce se poate face? si daca iau amenda penala apare in cazier? pentru ca vreau sa dau in cadru militar ..Va multumesc frumos si ma scuzati de deranj ,o seara buna ! Astept un raspuns daca se poate ! Multumesc!
mihaimihai86, utilizator
Trebuie sa recunosc ca trebuie sa fiti pedepsit. Este o mare nesimtire din partea oricui care face publice niste poze intime, indiferent cat de intime ar fi ele. Eu daca as fi in locul ei as proceda la denigrarea dumneavoastra pe acelasi site de socializare unde cu nesimtire, dumneavoastra ati trimis acele poze. Din pacate insa, legea penala nu condamna aceasta publicare decat daca se poate incadra la vreo infractiune de santaj sau alta infractiune. Nu exista in codul penal infractiunea de publicare a unor poze cu o persoana adulta si sa nu vrei sa faci nimic cu ele ,adica pornografie sau prostitutie, adica sa le vandeti .
Pe orice plangere a oricarei persoane din tara asta se trece dosar penal, dar numai daca procurorul dispune inceperea urmaririi penale atunci se considera ca aveti dosar penal .Cu alte cuvinte, pana acum aveti un numar de inregistrare a unei plangeri care la procuratura se da denumirea de penal. Puteti de asemenea sa solicitati si un avocat din oficiu ca sa fie cu dumneavoastra daca veti mai fi audiat. Dar este posibil ca la final sa aveti o rezolutie cu neinceperea urmaririi penale si cam asta este tot. Inteleg supararea si frustrarea fetei dar din nefericire nu poate sa va actioneze in penal .Ar putea folosi Noul cod civil care la un articol are prevederi legate de fapta dumneavoastra dar acolo va poate solicita doar despagubiri.
Daca va este atat de drag viitorul dumneavoastra pe viitor sa va ganditi la el inainte de-a face prostii .
goldencobra a scris:

Nu mai dati in mine,intr-adevar declaratia lui il cam invinovateste..din moment ce din rea intentie,intr-un moment de nervi,a facut acest gest
Nu are nici o legatura faptul ca el vrea sa devina cadru militar NICI UNA,daca nu se pateaza cazierul..(si daca este sa ne luam dupa ultimele statistici din state de profil psihologic,de integrare in societate,si de analizare situatiei in momente de stres facut despre militari,cu istoric de participare in conflicte armate,rezultatele nu sunt tocmai de lauda,si ei sunt apararea tarii,in multe cazuri fiind ulterior politisti)..,am fost si eu in armata dar ceea ce am vazut in armata Ro,mai bine nu...si ca ce gest a infaptuit anterior..sunt prizonieri care in state au devenit avocati de succes,sau sunt intr-o firma in pozitie de management de rang inalt,sper ca ati inteles ce am vrut sa spun,dar am deviat de la subiect...

Domnule, aici nu esti in state, iar marele noroc al domnului in cauza, este faptul ca fata nu este minora...in aceasta situatie se incadra, conform legii 161/2003, la raspandirea de materiale pornografice si era pasibil de o pedeapsa cuprinsa intre 3-12 ani...
Din pacate, conform legilor morale esti condamnat pe viata ca sa zic asa, sa porti eticheta de .... de ceva josnic.
In ceea ce priveste legea penala... nu cred ca ai incalcat vreuna.
Qubik, utilizator
Cu oarecare amaraciune in suflet remarc faptul ca in tot topicul am fost destui de putini cei care am incercat sa dam un sfat dpdv juridic.

Domnilor, suntem pe un forum juridic. Nu suntem jurati intr-un proces ca sa il judecam pe omul acesta care are o problema. INDIFERENT de natura problemei pe care o are, nu mi se pare ok sa incepem sa ii blamam fapta.

@andrey82. Citeste mai atent postarea si-ti vei da seama ca nu ai dreptate iar sfatul tau este nul.

-> Am citit destul de atent. Ceea ce nu se poate spune despre Dvs. Si in loc sa il judec, am incercat sa dau un sfat. Care de altfel poate prinde bine oricui intr-o situatie asemanatoare.
Oricum domnule Petricadracea, daca nu ma insel in tara noastra se aplica principiul nevinovatiei pana la proba contrarie. Pe intelesul Dvs, fiecare e nevinovat pana cand o instanta hotaraste contrariul.

Andrey are dreptate in sensul ca trebuia sa mearga insotit de avocat la politie si sa fi consultat un avocat anterior momentului audierii.

Multumesc domnule avocat pentru interventia Dvs. Altfel lumea de pe aici ar fi crezut ca vorbesc aiurea.
@ goldencobra - Vorbiti despre lucruri care va depasesc. Faceti referire in postare la tulburarea de stres posttraumatic despre care doar va imaginati ca stiti ceva. Nu aveti dorinta sa intelegeti ce vi se raspunde si nici .... drepturile omului.
unika01, utilizator