Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Declaratia D 112 pentru anul 2014
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Declaratia D 112 pentru anul 2014

Pentru cei interesati, va anunt ca a aparut varianta D112 pentru anul 2014.
In sfarsit!
[ link extern ]
Atentie! Sunt schimbari majore in formular.

Formularul 205 pentru veniturile anuale 2013.
[ link extern ]

Intrati din IE

Din Chrome nu se poate accesa
elga50, moderator
Sigur faceti o eroare, va rog sa urmariti daca procedati corect:
Completare in sectiunea "A"
1. Tip asigurat dpdv contract de munca - treceti 1 daca este salariat;
2. Pensionar: 0 (zero) daca nu este pensionar si 1 daca este pensionar;
3. Tip contract de munca: treceti P4 - partial 4 ore;
4. Ore norma zilnica contract: 8 ore;

Banuiesc ca la aceasta rubrica ati gresit. Ce inseamna 6, 7 sau 8 ore? Sunt locuri de munca unde norma de munca este de 6, 7 sau 8 ore. Noi pentru ca lucram in conditii normale de munca, trecem 8 ore.

Daca ati pus 6 ore, declaratia este considerata buna deoarece formularul nu face decat sa accepte declaratia dvs., considerand ca lucrati intr-un loc de munca unde norma de munca este de 6 ore... Un formular mai inteligent facut ar face deosebirea dintre munca intr-o as. de proprietari si un loc de munca de la o explatare miniera - de exemplu...

Deci la punctul 4, bifati 8 ore, dati la sfarsit validare si cred ca o sa fie bine.
Daca deja ati trimis D112 in varianta aratata, cred ca ar trebui sa trimiteti o rectificativa si in paralel sa vorbiti cu cineva de la ANAF-ul local - pe aceasta tema.
Succes!