avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Declaratia D 112 pentru anul 2014
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Declaratia D 112 pentru anul 2014

Pentru cei interesati, va anunt ca a aparut varianta D112 pentru anul 2014.
In sfarsit!
[ link extern ]
Atentie! Sunt schimbari majore in formular.


Formularul 205 pentru veniturile anuale 2013.
[ link extern ]

Intrati din IE

Din Chrome nu se poate accesa
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Februarie 2014
elga50, moderator
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 19:20, 24 Februarie 2014
Sigur faceti o eroare, va rog sa urmariti daca procedati corect:
Completare in sectiunea "A"
1. Tip asigurat dpdv contract de munca - treceti 1 daca este salariat;
2. Pensionar: 0 (zero) daca nu este pensionar si 1 daca este pensionar;
3. Tip contract de munca: treceti P4 - partial 4 ore;
4. Ore norma zilnica contract: 8 ore;

Banuiesc ca la aceasta rubrica ati gresit. Ce inseamna 6, 7 sau 8 ore? Sunt locuri de munca unde norma de munca este de 6, 7 sau 8 ore. Noi pentru ca lucram in conditii normale de munca, trecem 8 ore.

Daca ati pus 6 ore, declaratia este considerata buna deoarece formularul nu face decat sa accepte declaratia dvs., considerand ca lucrati intr-un loc de munca unde norma de munca este de 6 ore... Un formular mai inteligent facut ar face deosebirea dintre munca intr-o as. de proprietari si un loc de munca de la o explatare miniera - de exemplu...

Deci la punctul 4, bifati 8 ore, dati la sfarsit validare si cred ca o sa fie bine.
Daca deja ati trimis D112 in varianta aratata, cred ca ar trebui sa trimiteti o rectificativa si in paralel sa vorbiti cu cineva de la ANAF-ul local - pe aceasta tema.
Succes!


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

D112 - modificare salariu in cursul lunii Viovas Viovas Buna ziua. Am un salariat care in perioada 01.022012 - 19.02.2012 a avut un salariu tarifar de 1800 lei, timp de lucru 8 ore/zi. Incepand cu 20.02.2012 i se ... (vezi toată discuția)
Revisal + erori la transmitere on-line d112 BICOS BICOS pentru transmitere revisal trebuie doar o dec. interna de numire care cumva trebuie inregistrata la itm? imi apar erori la folosire certif, digital ptr.112 ... (vezi toată discuția)
Versiunea actualizata pentru declaratia 112 (soft a si soft j) - metode de preluare declaratia 112 dintr-o luna anterioara  Gabriela Monica Ionescu Gabriela Monica Ionescu [u][i]Metode de preluare declaratia 112 dintr-o luna anterioara: [/i][/u] 1. Daca este aceeasi versiune si in luna urmatoare: Efectuati o copie a fisierului ... (vezi toată discuția)