Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Vom fi iarãsi ce am fost sau Vom fi iarasi ce-am ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Vom fi iarãsi ce am fost sau Vom fi iarasi ce-am fost, si mai mult decât atâta?

PDL si PNL se unesc.
Isi doresc un partid mare, sunt deschisi la aliante si fuziuni... Nu cred ca exista tara cu politica atat de SF ca a noastra.

Am editat mesajul pentru ca am scris sub impresia imaginilor de pe TV si nu prea aveam cuvinte. Nu ca acum as avea mai multe :)
Ares-3, moderator
petricaaa, sunt o puzderie de elemente care indica manutzele lu' basescu&ponta in toata treaba asta...

1. ponta, personal (ti-am mai explicat, cu hartia aia (ordonanta) fara valoare (un fel de "CEC fara acoperire" - TEAPAAA!!!) prin care scosese cvorumu'), in 2012, il tine presedinte pe basescu;
... cea a urmat... "coabitarea". ... eliminarea lu' antonescu, a pnl-ului... a decurs normal din pct. 1...
... rezultatul (premeditat, desigur)? ponta presedinte in 2014!
... si, desigur, fara indoiala, fara putinta de tagada, "coabitarea" va continua.

cu rolurile inversate.

Nu cred asta. Ti-am mai spus, antonescu s-a autoeliminat din cauza prostiei lui si apoi a fost inlaturat. Dovada cea mai clara e ca iohannis i-a tras teapa.
i se aplica/nu i se aplica articolu' asta lu' ponta (poate i se aplica, totusi, adaptata la politica, o alta norma), da' e o buna definitie aici

Art. 215
Înşelăciunea
Inducerea sau menţinerea în eroare a unei persoane cu prilejul încheierii sau executării unui contract, săvârşită în aşa fel încât, fără această eroare, cel înşelat nu ar fi încheiat sau executat contractul în condiţiile stipulate, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută ...

petrica, ce a prezentat ponta partenerului (antonescu), parlamentului si romanilor la data suspendarii, 6 iulie 2012, "în aşa fel încât, fără această eroare, cel înşelat nu ar fi încheiat sau executat contractul în condiţiile stipulate"?

adica, spune actul emis de ponta (EROAREA, prezentata ca adevarata) pana in data suspendarii, fara de care nu se mai suspenda nimic si nu se mai chema populatia la un referendum intr-o misiune imposibila!

Ares-3 a scris:

Problema mea nu e cu partidele, e cu oamenii care le misca si care la fiecare mutare scuipa in spate.

da' d-asta, ce zici?

oct. 2011

Ponta:

"Băsescu incalcă grav Constituţia."

[ link extern ]

sept. 2014

Ponta, despre suspendarea lu' basescu:

"Nu sunt judecător să spun dacă a încălcat Constituția.":slap:

[ link extern ] /
"Vreau să fiu foarte sincer, eu sunt la final de mandat, nu mai am de ce să mint sau să mă prefac."
"N-as fi tinut-o s-o protejez, s-o ajut 10 ani (pe udrea) daca era un om fara valoare." – basescu 09.09.2014