Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Cum vor vota romanii aflati in strainatate?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Cum vor vota romanii aflati in strainatate?

Se pare ca nu vor putea vota.
Este de-a dreptul incredibil asa ceva.
Practic se incalca un drept fundamental de statul roman prin organele sale.

Practic nu sunt lasati sa voteze si se invoca ca nu este timp.
Am inteles ca problema a pornit de la faptul ca pot vota cca 20-30 de persoane intr-o ora.

S-a mai intamplat asa ceva anterior?
Nu au venit 5000 de persoane la ora 20.
Au asteptat 7 ore si nu au putut vota.
sincer .... chiar credeti ca au stat 7 ore ? ma indoiesc.
Asa au zis si televiziunile straine care au aflat de scandal.
Dupa 7ore chiar au fost calmi...

Jandarmii francezi nu aveau deloc chef de scandal.
In Paris se bate cel mai tare din Europa...
Nu stau la conversatie...
Dar au discutat...
Si eu ma indoiesc sincer ca au asteptat ... 7 ore... :)
Raluca Iliescu, Avocat
Am vazut azi la TV la noi, ca era coada de 100 metri si era ziua si nu pe iinserat...
Daca era o asemenea coada sigur era ceva in neregula...

Normal ca era coada daca dura enorm pana sa se voteze...
Seara era aceeasi coada mare intrucat intre timp mai apareau altii care asteptau nu de 7 ore ci de vreo 2-3 ore....

Ideea este simpla.
Trebuie descurajati.
Si sa nu mai mearga in turul 2.
Guvernul are obligatia de a se ocupa de aceste probleme si sa le rezolve.
Dar exista o contrarietate de interese vadita...

Daca am inteles eu bine ideea de la care a pornit problema a fost aceea ca fiecare votant sa completeze formularul in fata comisiei.
Pana completa un om un formular treceau vreo 5 minute...
E logic ca se facea coada daca se proceda asa si se ajungea la tragerea de timp...

Ei au vrut sa intre cu formularul completat si doar sa il semneze in fata comisiei dupa ce era legitimat.
Dar comisia nu a vrut asa si s-a facut coada...

Eu cred ca pot exista rezolvari legale si ar sa o faca cei care au abilitatea legala si anume guvernul...

Corect ar fi sa fie lasati sa voteze si nu impiedicati...

Seamana cu momentul in care au venit comunistii la putere doar ca se procedeaza altfel cumva...
Si atunci era deja un guvern format din comunisti...

Eu nu inteleg de ce se tem de Johanis daca ei braveaza atata ca vor castiga alegerile.
Sa lase oamenii sa voteze...

Dar...stiti bine ca voturile care nu se exercita le ia cine are mai multe voturi, in speta, Victor Ponta.
Adica se iau niste voturi nelasand oamenii sa voteze intrucat voturile celor care nu voteaza se duc la Viorel Ponta.

Pentru a se vedea cu adevarat vointa poporului roman trebuie ca sa fie lasati sa voteze toti cei care vor sa o faca si nu sa se castige alegerile pe criteriul ca cei care nu voteaza sa voteze de fapt pentru Ponta chiar daca nu ar vota Ponta...
Se afirma de Ponta ca se vrea un presedinte al tuturor romanilor...
Daca o parte din ei nu sunt lasati sa voteze oare se poate asa ceva, un presedinte al tuturor romanilor...?
Ma refer la acceptiunea democratica a notiunii si nu la una contrara democratiei si impotriva statului de drept garantat de Constitutia Romaniei...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat