Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Cum vor vota romanii aflati in strainatate?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Cum vor vota romanii aflati in strainatate?

Se pare ca nu vor putea vota.
Este de-a dreptul incredibil asa ceva.
Practic se incalca un drept fundamental de statul roman prin organele sale.

Practic nu sunt lasati sa voteze si se invoca ca nu este timp.
Am inteles ca problema a pornit de la faptul ca pot vota cca 20-30 de persoane intr-o ora.

S-a mai intamplat asa ceva anterior?
Eu am zis ca trebuie asa din ziua cu alegerile...
Dar...cred ca nu s-a vrut ca sa se ajunga la aceasta situatie...dupa cum am aratat in postarile precedente.Este o tehnica comunista.
Oricum, nu doresc drepturi de autor pe chestia aceasta...:)

Ideea este ca cei de stanga au iesit la vot deja si se vad.

Mai sunt unii care urmeaza sa iasa si de aici pot aparea surprize.

Eu oricum am zis ca guvernul Ponta trebuia schimbat dupa 6 luni.
Sper sa nu ajunga presedinte ca am bate pasul pe loc asa cum a facut gurvernul lui.

Diferenta dintre Ponta si Johanis ar fi aceea ca daca iese Ponta, Romania va bate pasul pe loc iar daca iese Johanis am face un pas inainte...
Nu stiu cat de mare ar fi pasul inainte dar macar nu am bate pasul pe loc...

Sper ca romanii sa fie lasati sa voteze...si sa decida...

P.S.
Astazi vorbeam cu cineva si ne intrebam ce ar fi fost daca iesea Ion Ratiu presedinte.
Sau Corneliu Coposu.
Ratiu era cu adevarat bun pentru Romania dar nu ne-am dat seama.

Au scos sloganuri ca el nu a mancat salam cu soia...
El a zis ca a facut banii in mod cinstit.
Se vede treaba ca romanii au ales in general hotia si coruptia.Si asa si-au furat singuri caciula.

Nici eu nu l-am votat pe Ion Ratiu atunci...
Am crezut ca dau votul la cel care are sanse mai mari...dar...a iesit Ion Iliescu...
Dar...dupa 25 de ani ar trebui ca poporul roman sa fie maturizat...si poate ca cei care vor citi acest mesaj vor intelege...chiar daca sunt de stanga...
Salamul cu soia era mult mai sanatos decat ceea ce se manca astazi de fel...si este extrem de scump...in ziua de azi...

Adevarul este ca poporul roman inca il voteaza pe Ion Iliescu in persoana lui Victor Ponta deoarece este creat dupa chipul si asemanarea lui Ion Iliescu...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
daca , ca prin minune, se intampla sa fim iar luati prin surprindere , desi nu m-as mira , cred ca ar trebui sa adoptam imediat apelativul "tovarase" . ar avea un mic efect...si s-ar simtii jena pe fetele lor. in fine , vom vedea....oricum nu depinde de noi chiar daca suntem multi .

"vai de poporul care isi omoara conducatorul" ... deci , pe buna dreptate ,ne cam meritam soarta .
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:
Eu am zis ca trebuie asa din ziua cu alegerile...

Nu v-am vazut in Parlament sa fi sustinut masurile de care spuneti pentru a modifica legislatia. Fiti mai vizibil daca tot aveti propuneri legislative. :yeah:
Dar...cred ca nu s-a vrut ca sa se ajunga la aceasta situatie...dupa cum am aratat in postarile precedente.Este o tehnica comunista.

Asa se intampla adesea cand extremistii nu au argumente: striga celorlalti ca sunt comunisti.
Eu oricum am zis ca guvernul Ponta trebuia schimbat dupa 6 luni.

Dumneavoastra, ca parlamentar portocaliu, trebuia sa introduceti motiune de cenzura si sa dati jos guvernul.
Diferenta dintre Ponta si Johanis ar fi aceea ca daca iese Ponta, Romania va bate pasul pe loc iar daca iese Johanis am face un pas inainte...
Nu stiu cat de mare ar fi pasul inainte dar macar nu am bate pasul pe loc...

Guvernul Ponta a facut ca Romania sa faca pasi inainte, reusind sa repare mare parte din ceea ce au distrus portocalii care sunt acum in grupa Iohannis.
Ce va face sa credeti ca aceeasi oameni care au taiat salarii, pensii, sporuri, ajutoare, au desfiintat scoli, spitale, au indatorat Romania prin masive imprumuturi externe, nu au absorbit aproape nimic din fondurile europene.... , ce va determina sa credeti ca vor face acum, daca ajung la putere, ceva bun pentru aceasta tara, pentru romani!?
Sper ca romanii sa fie lasati sa voteze...si sa decida...

Eu va garantez ca puteti vota fara nici o restrictie. Faceti un exercitiu si mergeti la ora 7 la sectia dde votare, apoi la ora 8, la 9..., si o sa vedeti ca nu este coada si puteti vota fara probleme. Un prieten a lucrat in duminica primului tur si a ajuns la vot in ultima ora. Atunci era coada dar cu doua ore inainte se vota lejer, fara a fi nevoit sa stai la rand.
Salamul cu soia era mult mai sanatos decat ceea ce se manca astazi de fel...si este extrem de scump...in ziua de azi...

Ma derutati cu salamul din soia caruia-i duceti acum dorul. Oare chiar va doriti intoarcerea la comunism pentru acel salam?
Cat priveste scumpetea va propun sa va aduceti aminte si sa comparati preturile daca acestea sunt elemente atat de importante folosite de dumneavoastra in a face diferenta intre traiul romanilor din epoca de aur si traiul romanilor de astazi:
- zaharul 9 lei/kg in anii 80 si 4 lei/kg astazi
- uleiul 11 lei/kg..................... 5 lei/kg
- carnea de porc 40 lei/kg..... 15 lei/kg
- unt 8 lei/pachel.................... 5 lei/pachet
- franzela 3,60 lei/buc..... 1,60 lei
- si-acestea erau ori cartelate ori limitate ori nu erau decat rareori spre deosebire de astazi cand sunt peste tot si in multe sortimente.
Daca nu dadeam jos guvernele Boc-Basescu probabil ca ajungeam iar la alimente pe cartele, apa cu portia iar de frig ne mai salva o plapuma suplimentara.
Sa speram ca vom avea drept presedinte actualul premier care a dovedit ca stie sa se bazeze pe specialisti in toate domeniile iar in aclitate de presedinte va avea posibilitatea sa uneasca eforturile oamenilor, organizatiilor, partidelor... pentru ca romanii sa traiasca mai bine.

Adriantot a scris:

Sa speram ca vom avea drept presedinte actualul premier care a dovedit ca stie sa se bazeze pe specialisti in toate domeniile....

ca de exemplu 'specialista' aia de la un minister, minister cheia cheilor in toata lumea, petrescu, parca...:slap:

nota:

ma intreb cat de stupid (prost) poate fi el insusi, un angajator, sa angajeze ('sa se bazeze pe') asa ceva.

lee_vue, utilizator
Probabil ca ati ramas impresionat de hahaiala presedintelui. Cautati pe net, chiar si pe publicatiile anti PSD. Asa o sa aflati adevarul.
[ link extern ]