Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit forfetear micro
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit forfetear micro

am o micro infiintata in aprilie 2009. Imi puteti spune ce impozit forfetar platesc la trim II ? Cifra de afaceri pe 2008 e 0. Multumesc mult !
Am si eu o intrebare:
Daca societatea a platit in primele doua trimestre impozit pe venit mai mult decat impozitul minim forfetar anual aferent 2009, in trimestrul III si IV mai plateste ceva?
Multumesc anticipat!
trimestrul I nu intra in calculul forfetar-ului.
La sfarsit de an se face regularizarea. In timpul anului mai cotizam, la anul asteptam banii inapoi
Olivia Nedelcea, Contabil
elena.gujan a scris:

Am si eu o intrebare:
Daca societatea a platit in primele doua trimestre impozit pe venit mai mult decat impozitul minim forfetar anual aferent 2009, in trimestrul III si IV mai plateste ceva?
Multumesc anticipat!

Platesti omule, fir-ar forfetarul cui trebuie sa-i stea in gat!

Daca intamplarea face ca 3% sa fie peste forfetar in T2 si criza te atinge prin T3 sau T4 si tu esti pe moarte platesti forfetarul, n-ai nici o scapare pentru ca tu inca mai sperai sa faci vreo treaba si el, forfetarul, te prinde din urma chiar daca n-ai facturat nimic.

Lasand limbajul mai putin economic deoparte parerea mea este ca impozitul forfetar a fost creat de oameni destepti dar diabolici pentru ca: (1) au fost destepti pentru ca au stiut cum sa gaseasca sursa banilor, locul unde erau acestia inca neimpozitati, dar (2) diabolici pentru ca au atacat sursa cresterii sau poate chiar a supravietuirii multora dintre noi.

Statul roman ne da o lectie. Indirect ne spune: (1) fratilor, fartatilor, oricat de mica e cota unica la nevoie eu, statul, jupanul, o pot face cat imi este mie necesar de mare si, (2) celor ce pot, nu scoateti la lumina veniturile ce pot fi ascunse de stat, indiferent cat de mic e impozitul, ca atunci cand am nevoie sau cand vreau va voi lua tot ce produceti si chiar mai mult de atat

Ca sa vedem efectul destrutiv al acestui impozit va invit sa faceti.urmatorul calcul in care avem:

Ipoteze (optimiste): (1) presupunem ca veniturile anului 2009 si urmatorii sunt la nivelul anului 2008 (de regula, veniturile anului 2008 au fost mai mari, dar cifra de afaceri luata in calculul forfetarului e cea din 2008) si (2) societatea este microintrreprindere (am ales aceasta ipoteza pentru ca veniturile care se iau in calcul la stabilirea impozitului sunt aceleasi).

Ce constatam? Ca pentru venituri luate in calcul la stabilirea impozitului pana la 143.333 lei impozitul forfetar este net peste 3%, impozitul pe veniturile microintreprinderilor.

Si daca mai era necesar, concluzia: cei supraimpozitati in acest caz sunt micii intreprinzatori care prin intiativa si mobilitate, in conditii de criza, ar putea da lectii monstrilor sacri anchilozati. Asa ca, acestia, micii intreprinzatori, trebuie distrusi sau macar "bagati la cutie".

Iulian Manea a scris:

Platesti omule, fir-ar forfetarul cui trebuie sa-i stea in gat!

Daca intamplarea face ca 3% sa fie peste forfetar in T2 si criza te atinge prin T3 sau T4 si tu esti pe moarte platesti forfetarul, n-ai nici o scapare pentru ca tu inca mai sperai sa faci vreo treaba si el, forfetarul, te prinde din urma chiar daca n-ai facturat nimic.

Lasand limbajul mai putin economic deoparte parerea mea este ca impozitul forfetar a fost creat de oameni destepti dar diabolici pentru ca: (1) au fost destepti pentru ca au stiut cum sa gaseasca sursa banilor, locul unde erau acestia inca neimpozitati, dar (2) diabolici pentru ca au atacat sursa cresterii sau poate chiar a supravietuirii multora dintre noi.

Statul roman ne da o lectie. Indirect ne spune: (1) fratilor, fartatilor, oricat de mica e cota unica la nevoie eu, statul, jupanul, o pot face cat imi este mie necesar de mare si, (2) celor ce pot, nu scoateti la lumina veniturile ce pot fi ascunse de stat, indiferent cat de mic e impozitul, ca atunci cand am nevoie sau cand vreau va voi lua tot ce produceti si chiar mai mult de atat

Ca sa vedem efectul destrutiv al acestui impozit va invit sa faceti.urmatorul calcul in care avem:

Ipoteze (optimiste): (1) presupunem ca veniturile anului 2009 si urmatorii sunt la nivelul anului 2008 (de regula, veniturile anului 2008 au fost mai mari, dar cifra de afaceri luata in calculul forfetarului e cea din 2008) si (2) societatea este microintrreprindere (am ales aceasta ipoteza pentru ca veniturile care se iau in calcul la stabilirea impozitului sunt aceleasi).

Ce constatam? Ca pentru venituri luate in calcul la stabilirea impozitului pana la 143.333 lei impozitul forfetar este net peste 3%, impozitul pe veniturile microintreprinderilor.

Si daca mai era necesar, concluzia: cei supraimpozitati in acest caz sunt micii intreprinzatori care prin intiativa si mobilitate, in conditii de criza, ar putea da lectii monstrilor sacri anchilozati. Asa ca, acestia, micii intreprinzatori, trebuie distrusi sau macar "bagati la cutie".

Corecta observatia, corect rationamentul =D>...astepatam o solutie pe masura: mai desteapta si mai diabolica!:hm:
nina_2005ro, utilizator
Iulian Manea a scris:

Ce constatam? Ca pentru venituri luate in calcul la stabilirea impozitului pana la 143.333 lei impozitul forfetar este net peste 3%, impozitul pe veniturile microintreprinderilor.

Daca mai luam in calcul si suma de 118.360 RON (35 mii EUR la cursul de la data aderarii), adica cifra de afaceri maxima a firmelor neplatitoare de TVA, situatia devine tragica. Cum neplatitorii de TVA isi ofera serviciile sau produsele in majoritate persoanelor fizice (aici fiind avantajul lor) nu e greu sa deducem cine va ingrosa piata neagra in urmatoarea perioada.