Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Portalul de intrebari si raspunsuri al CNPP a fost ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Portalul de intrebari si raspunsuri al CNPP a fost desfiintat

De ce credeti ca sa desfiintat acest forum ?
[ link extern ]
Mulțumim, întrebarea a fost Înregistrată cu succes. În scurt timp veți primi răspunsul unui consultant CNPP.

[www.cnpp.ro] Confirmare intrebare portal CNPP (5)

portal@cnpas.org HARTA SITE AJUTOR AUTENTIFICARE Intrebarea dvs. pentru consultantii CNPP a fost primita. Intrebarea dumneavoastra a fost salvata in sistemul CNPP. Pentru continuarea fluxului de raspuns la aceasta int

Jun 21

portal@cnpas.org HARTA SITE AJUTOR AUTENTIFICARE Intrebarea dvs. pentru consultantii CNPP a fost primita. Intrebarea dumneavoastra a fost salvata in sistemul CNPP. Pentru continuarea fluxului de raspuns la aceasta int

Jun 27

portal@cnpas.org HARTA SITE AJUTOR AUTENTIFICARE Intrebarea dvs. pentru consultantii CNPP a fost primita. Intrebarea dumneavoastra a fost salvata in sistemul CNPP. Pentru continuarea fluxului de raspuns la aceasta int

Jul 1

portal@cnpas.org HARTA SITE AJUTOR AUTENTIFICARE Intrebarea dvs. pentru consultantii CNPP a fost primita. Intrebarea dumneavoastra a fost salvata in sistemul CNPP. Pentru continuarea fluxului de raspuns la aceasta int

Jul 9 at 1:46 PM

portal@cnpas.org Today at 10:09 AM

Asa se dau raspunsurile la: CNPP:"Întreabă un consultant"

Am 5 intrebari la care astept raspuns.
Ultima este de astazi(14/07/2015)

Nu am probe la intrebarile mele.
Pe tema reinfiintarii portalului am ajuns acum la urmatoarele interventii:
3 la Presedentie
3 la Guvern
La Ministerul Muncii nu mai stiu numarul.
Ultima am facut-o astazi.
Nici un raspuns de la CNPP.

Intrebarea este:
Daca la Presedentie si Guvern, CNPP nu raspunde la 3 interventii, ce asteptari sa am eu o persoana de rand ?

Ma gandesc sa deschid o petitieonline.
Am o retinere pe motivul ca nu voi avea sustinere.
O petitie online este bine venita. Trebuie incercate toate posibilitatile non violente pentru a trezi "monstrul" (indiferenta institutiilor statului fata de cei care contribuie la buget, prin taxe si impozite) din adormire.
Din ultima mea interventie la Ministerul Muncii:

.........................................................................................................
Va solicit urmatorul lucru:
Dispuneti CNPP reinfiintarea portalului "intrebari si raspunsuri"
Motivare:
-Este in interesul a peste 10 milioane de romani(pensionari + activi).

Raspuns:

În conformitate cu prevederile art. 6^1 din Ordonanţa Guvernului nr. 27/2002 privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor, cu modificările şi completările ulterioare, vă comunicăm că petiţiile dumneavoastră adresate Ministerului Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale și Persoanelor Vârstnice, înregistrate sub nr. 36767/25.11.2015;37264/02.12.2015; au fost transmise Casei Naţionale de Pensii Publice, instituţie publică competentă să verifice aspectele semnalate de dumneavoastră, să ia măsurile legale care se impun și de la care veți primi răspuns în termenul legal.

Nu inteleg la ce termen "legal" se refera.
De ex:
Eu am intervetii pe aceasta tema la CNPP, prin Presedentie,Guvern si Ministerul Muncii de dinainte de desfiintare(21/06/2015).
Pana la acest moment nu am primit raspuns nici eu,nici Presedentia,nici Guvernul.
Probabil nu s-a implinit termenul legal !
Daca nu au raspuns in 5 luni si jumatate la Presedentie,nici la Guvern, in fata cui raspunde CNPP ?
Am putine sperante ca se reinfiinta portalul.
Am alte institutii prin care sa ma adresez CNPP, sa primesc si raspuns ?
Nu am pretentie ca raspunsul sa fie in termenul legal.

La termenul legal de a va raspunde se refera acel raspuns, cel de 30 de zile de la data inregistrarii petitiei dvs.

Puteti promova si o actiune in contencios administrativ pentru neraspunderea in termen la petitia dvs.