Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiunile se inscriu in carnetul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiunile se inscriu in carnetul de munca

Se inscriu in carnetul de munca sanctiunile urmatoare:

- suspendarea CIM cu o perioada de pana la 10 zile;
- reducerea salariului de baza cu 5-10% pe o perioada de 1-3 luni

Multumesc anticipat
:offtopic: Interventie moderator
# Angi F.
Nu ne dorim sa postati mai multe mesaje consecutive in aceeasi discutie. Daca aveti mai multe lucruri de spus, puteti folosi functia de editare a mesajului anterior.
Incalcarea regulamentului de postare se sanctioneaza in prima faza cu avertisment, care va fi public si se va posta de catre administrator / moderator in sectiunea de anunturi oficiale a forumului. Abaterile repetate pot duce la inchiderea contului (banare), temporara sau definitiva.
Opinia mea referitor la sanctionarea cu reducerea salariului cu 10%:

1. nu se modifica salariul de incadrare
2. venitul realizat cf orelor lucrate ramane neschimbat, a lucarta toata luna si are sal de baza de 600 lei, va avea un realizat cf timpului lucrat de 600 lei
3. cei 10% din 600, adica 60 de lei se scad din total venit realizat cf timpului lucrat.
4. scadearea/ penalizare de 60 de lei se face inainte de impozitare
6. vom avea in conclkuzie un total venit brut inainte de impozitare de 540 lei, adica mai mic decat venitul pt timp lucrata efectiv.
7 aceaste sanctionari/ penalizari nu sunt popriri (care de regula se scad din net si se aplica in baza unor hot jud)

Pe baza deciziei de sanctionare am facut un act aditional de schimbare a celor mai susmentionate. Sper sa fi procedat corect.
Angi F.

Nu, nu e corect(dar nici nu va afecteaza acum cu ceva daca omul a semnat). daca e sanctiune, si este, nu este nevoie de act aditional. Acesta este un caz in care poate lua unilateral deciza de reducere a salariului pe o perioada detreminata de timp. Aceasat modificare se trece in cartea de munca , avand ca temei decizia de sanctionare.
Nu ne dorim sa postati mai multe mesaje consecutive in aceeasi discutie. Daca aveti mai multe lucruri de spus, puteti folosi functia de editare a mesajului anterior.
Incalcarea regulamentului de postare se sanctioneaza in prima faza cu avertisment, care va fi public si se va posta de catre administrator / moderator in sectiunea de anunturi oficiale a forumului. Abaterile repetate pot duce la inchiderea contului (banare), temporara sau definitiva.

Imi cer scuze, pe viitor n-o sa se mai intample, o sa folosesc optiunea editeaza.
Mii de scuze, Angi F.