avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiunile se inscriu in carnetul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiunile se inscriu in carnetul de munca

Se inscriu in carnetul de munca sanctiunile urmatoare:

- suspendarea CIM cu o perioada de pana la 10 zile;
- reducerea salariului de baza cu 5-10% pe o perioada de 1-3 luni

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Eugenia Angelica Fortuna , Consultant resurse umane 20:11, 17 Iulie 2009
Inregistrarea retinerilor de la salariat sub forma contributiilor obligatorii (sanatate, CAS,somaj) sau sub forma contributiilot rezultate din relatiile angajatului cu tertii (popriri, chirii , etc)
421 ” Personal salarii datorate” = %
4372 “Contributia personalului la fondul de somaj ”
4314 ” Contribuţia angajatilor pentru asigurarile sociale de sanatate”
4312 “Contributia personalului la asigurarile sociale ”
444 ” Impozitul pe venituri de natura salariilor”
427 “Retineri din salarii datorate tertilor ” (ex. chirii, rate, popriri)
428 “Retineri” (garantii, imputatii)
425 “Avansuri retinute”

Nu stiu daca este bine :) ...
Din ceea ce stiu eu, sanctiunile disciplinare nu se inscriu in carnetul de munca.
Daca am fi sa luam cazul reducerii salariale, aceasta nu afecteaza retributia tarifara de incadrare (aceasta ramane la fel, dar se aplica procentul de reducere salariala).....iar legea prevede ca se inscrie retributia tarifara de incadrare.


Sunt de acord cu dv. Sanctiunile nu se inscriu in cartea de munca. Retributia tarifara de incadrare nu este afectata. Am avut insa un caz, o cercetare disciplinara in urma careia am facut o decizie de sanctionare cu retrogradarea din functie, schimbarea retelei de salarizare si respectiv a salariului pe o durata de 2 luni. Fiind elemente ale contractului individual de munca, acestea se pot schimba doar prin act aditional la contract. Pe baza deciziei de sanctionare am facut un act aditional de schimbare a celor mai susmentionate. Sper sa fi procedat corect.
Angi F.
Sanctiunile disciplinare nu se vor consemna in carnet. Se va consemna in carnet DECIZIA de desfacere disciplinara, care e cu totul altceva.

Angi F.
Ultima modificare: Vineri, 17 Iulie 2009
Eugenia Angelica Fortuna, Consultant resurse umane
deci da, in carnetul de munca se inscriu si suspendarile de CIM sau reducerile salariale


Da, suspendarile de CIM se opereaza in carnetul de munca. Suspendarile pentru ingrijire copil, pentru ancheta penala...da.
Angi F.
de exemplu, la reducerea salariului cu 5% pe o luna care ar fi inregistrarile care vor apare in carnetul de munca?


Nici una.
Angi F.

Alte discuții în legătură

Inscrieri in carnetul de munca gabi1974 gabi1974 [b]Daca un angajat este sanctionat cu reducerea salariului pe 3 luni cu 10%, aceasta sanctiune cum se trece in carnetul de munca: "modificat incadrarea" urmand ... (vezi toată discuția)
Sanctionare disciplinara rrramor rrramor Sanctionarea angajatului cu 10% din salariu pentru 3 luni, se trece in carnetul de munca? Daca da....ce trec si in baza carui act voi reveni la salariul normal ... (vezi toată discuția)
Cercetare disciplinara aijin aijin Este vreo problema daca am intocmit procesul verbal privind cercetarea disciplinara a doua zi dupa ce a fost convocat salariatul? Acesta nu s-a prezentat. (vezi toată discuția)