avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiunile se inscriu in carnetul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiunile se inscriu in carnetul de munca

Se inscriu in carnetul de munca sanctiunile urmatoare:

- suspendarea CIM cu o perioada de pana la 10 zile;
- reducerea salariului de baza cu 5-10% pe o perioada de 1-3 luni

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Eugenia Angelica Fortuna , Consultant resurse umane 20:11, 17 Iulie 2009
Stimata colega, @grace_r, aveti dreptate!
Caldura mare!

Stimata colega, @namiru, si dvs. aveti dreptate.
Ultima modificare: Joi, 16 Iulie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
rrramor a scris:

Ce se intampla cu acel procent de 5-10%? se impoziteaza? cum se inregistreaza in contabilitate? in stat va aparea ca retinere,nu?


Doriti si articole contabile? :))
offtopic

ce de dreptate avem pe-aici :) multumim domnule Tudor Valeriu ;)
ce-i drept caldura asta ne mai zapaceste ideile...
rramor:
Daca salariul lui este de 600 lei si este penalizat cu 10% (exista o coloana de "penalizari") atunci in stat, la rubrica "salariu pentru timp efectiv lucrat" se va scrie "540" lei. Si apoi se aplica impozitul legal.
Am inteles. 600 - salariul de incadrare, 540 - salariul realizat la care se aplica impozitul.
@ namiru - da, am nevoie de articole contabile deoarece in firma este primul caz si mi se cer referinte legale.
Multumesc

Alte discuții în legătură

Inscrieri in carnetul de munca gabi1974 gabi1974 [b]Daca un angajat este sanctionat cu reducerea salariului pe 3 luni cu 10%, aceasta sanctiune cum se trece in carnetul de munca: "modificat incadrarea" urmand ... (vezi toată discuția)
Sanctionare disciplinara rrramor rrramor Sanctionarea angajatului cu 10% din salariu pentru 3 luni, se trece in carnetul de munca? Daca da....ce trec si in baza carui act voi reveni la salariul normal ... (vezi toată discuția)
Cercetare disciplinara aijin aijin Este vreo problema daca am intocmit procesul verbal privind cercetarea disciplinara a doua zi dupa ce a fost convocat salariatul? Acesta nu s-a prezentat. (vezi toată discuția)