Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiunile se inscriu in carnetul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiunile se inscriu in carnetul de munca

Se inscriu in carnetul de munca sanctiunile urmatoare:

- suspendarea CIM cu o perioada de pana la 10 zile;
- reducerea salariului de baza cu 5-10% pe o perioada de 1-3 luni

Multumesc anticipat
Stimata colega, @grace_r, aveti dreptate!
Caldura mare!

Stimata colega, @namiru, si dvs. aveti dreptate.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
rrramor a scris:

Ce se intampla cu acel procent de 5-10%? se impoziteaza? cum se inregistreaza in contabilitate? in stat va aparea ca retinere,nu?

Doriti si articole contabile? :))
offtopic

ce de dreptate avem pe-aici :) multumim domnule Tudor Valeriu ;)
ce-i drept caldura asta ne mai zapaceste ideile...
rramor:
Daca salariul lui este de 600 lei si este penalizat cu 10% (exista o coloana de "penalizari") atunci in stat, la rubrica "salariu pentru timp efectiv lucrat" se va scrie "540" lei. Si apoi se aplica impozitul legal.
Am inteles. 600 - salariul de incadrare, 540 - salariul realizat la care se aplica impozitul.
@ namiru - da, am nevoie de articole contabile deoarece in firma este primul caz si mi se cer referinte legale.
Multumesc