avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am si eu o problema si va rog sa imi dati un sfat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am si eu o problema si va rog sa imi dati un sfat

Datorez o suma de bani (100 mil) la un coleg care mi i-a imprumutat pentru a plati o datorie la banca, nu am nici un angajament scris cu el ,eu nu pot sa ii dau banii acum,decat peste 2 luni, iar persoana in cauza ma ameninta cu un proces. Are vreo sansa de castig? Ce ma sfatuiti sa fac?

Va rog sa ma ajutati :(
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 19:53, 18 Iulie 2009
El poate dovedi existenta unei relatie stranse de prietenie intre noi. In acest caz se poate lua in considerare proba cu martori?
Cam ce demersuri ar trebui sa faca el ca sa se ajunga la judecata.
E posibil ca judecatorul sa nu accepte cazul,(sau ceva de genul)?
Ultima modificare: Luni, 13 Iulie 2009
chaka935, utilizator
Îmi place ideea cu mersul la notarul public. Aduce extrem de bine cu a-ţi bate cuie în talpă de unul singur.

Înţeleg ca debitorul să-şi recunoască datoria şi să o achite chiar dacă creditorul nu are dovadă scrisă, dar să închei, în aceste condiţii, un act autentic doar pentru a recunoaşte că eşti dator pare cam mult chiar şi pentru un altruist ca mine.

Zic doar, nu dau cu parul.

Da imi place cum ganditi. Aveti intradevar dreptate, un act autentic, in caz de neintelegeri ulterioare intre parti,nu acopera pe nimeni de anumite raspunderi, si bineinteles tot in instanta se ajunge. Deci ideea cu "a-ti bate cuie în talpă de unul singur" e geniala.

El poate dovedi existenta unei relatie stranse de prietenie intre noi. In acest caz se poate lua in considerare proba cu martori?
Cam ce demersuri ar trebui sa faca el ca sa se ajunga la judecata.
E posibil ca judecatorul sa nu accepte cazul,(sau ceva de genul


Legat de aceasta problema nu o poate garanta nimeni, ci doar cei la care ajunge dosarul.
Sfatul meu e sa ii dovediti ca aveti intentie de plata, restituindu-i macar o parte din aceea suma.
ca sa faceti dovada ca sunteti de buna-credinta, puteti prin a incepe a-i restitui o parte din bani .
parerea mea este ca va fi destul de greu sa dovedeasca ca v-a imprumutat suma de bani, daca nu are nici o dovada scrisa in acest sens .

insa avand in vedere ca v-a ajutat cand ati avut nevoie, ca un bun prieten ( ceea ce in ziua de azi rar gasesti !! ) consider just sa-i restituiti suma de bani . ;)
#-oRecomandarea cu notarul este tare! Subscriu la batutul cuielor in talpa!
Ideea este ca , daca v-a imprumutat cu 10000 RON fara sa faca nici un act scris cu dvs , acea persoana va este cel putin amic sau prieten. Deci ar fi pacat sa ajungeti la un eventual proces. Discutati deschis cu persoana si explicati-i motivele pentru care nu puteti sa-i restituiti imediat banii. Daca vi-i cere inseamna ca are nevoie de ei sau ca v-ati inteles la un anumit termen de restituire .In ambele variante trebuie sa va puneti si in locului persoanei care v-a ajutat, asa ca sfatul meu este sa-i intoarceti favorul! Asa este corect!
chaka935 a scris:

El poate dovedi existenta unei relatie stranse de prietenie intre noi. In acest caz se poate lua in considerare proba cu martori?
Cam ce demersuri ar trebui sa faca el ca sa se ajunga la judecata.
E posibil ca judecatorul sa nu accepte cazul,(sau ceva de genul)?


Prietenia trebuie sa fie foarte stransa, sau sa se faca dovada ca astfel de imprumuturi (chiar daca pentru sume mai mici) erau obisnuite intre d-voastra si coleg/prieten. Imposibilitatea morala de a preconstitui un inscris nu este prevazuta de lege insa este recunoscuta de practica judiciara in anumite situatii (in general rudenia).

Alte discuții în legătură

Inselaciune maria098 maria098 Buna ziua, as vrea sa stiu ce pot face din punct de vedere legal cu privire la un imprumut pe care l-am acordat si care nu mi s-a restituit. Mentionez ca nu ... (vezi toată discuția)
Împrumut fără acte am împrumutat 12000 de euro de la un vecin. ... IoanaIoana038 IoanaIoana038 Împrumut fără acte Am împrumutat 12000 de euro de la un vecin. I am restituit 9000 de euro însă de ceva vreme nu mai am posibilitatea de a pune bani ... (vezi toată discuția)
Am luat niste bani cu imprumut! Sparda777 Sparda777 In data 13 iulie 2012, am imprumutat suma de 3000 ron, de la o cunostiinta facand o chitanta de mana \\" de buna credinta\\" intelegerea a fost pentru, suma ... (vezi toată discuția)