avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am si eu o problema si va rog sa imi dati un sfat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am si eu o problema si va rog sa imi dati un sfat

Datorez o suma de bani (100 mil) la un coleg care mi i-a imprumutat pentru a plati o datorie la banca, nu am nici un angajament scris cu el ,eu nu pot sa ii dau banii acum,decat peste 2 luni, iar persoana in cauza ma ameninta cu un proces. Are vreo sansa de castig? Ce ma sfatuiti sa fac?

Va rog sa ma ajutati :(
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 19:53, 18 Iulie 2009
Daca la primul termen al procesului ma prezint si zic ca pot sa ii dau banii doar in 2-3 luni ,mai are sens procesul?
Ce se poate intampla in acest caz?
Ultima modificare: Vineri, 17 Iulie 2009
chaka935, utilizator
chaka935 a scris:

Daca la primul termen al procesului ma prezint si zic ca pot sa ii dau banii doar in 2-3 luni ,mai are sens procesul?
Ce se poate intampla in acest caz?


In acest caz, se poate incheia o tranzactie in fata instantei de judecata , iar procesul se stinge.
Cum adica o tranzactie in fata instantei? Ar trebui sa ii dau o suma de bani in fata instantei sa vada ca doresc sa achit datoria?:wassat: ca nu stiu. Problema e ca eu nu am acum sa ii dau nici un ban, ce s-ar intampla in aceasta situatie??
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Iulie 2009
chaka935, utilizator
In tranzactia respectiva ar scrie ca va recunoasteti datoria si va angajati la restituirea banilor in data de... (adica, dupa vreo doua-trei luni)... Nu trebuie sa dati atunci bani; doar va luati un angajament ca veti restituii banii ...
Pana incepe un eventual proces trec cele 3 luni de cand sunteti angajat si puteti... lua un credit si restituiti banii.
Se poate ca el sa nu accepte tranzactia? ce se poate intampla in acesta situatie?
Eu ce ar trebui sa fac??:wassat:
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Iulie 2009
chaka935, utilizator

Alte discuții în legătură

Inselaciune maria098 maria098 Buna ziua, as vrea sa stiu ce pot face din punct de vedere legal cu privire la un imprumut pe care l-am acordat si care nu mi s-a restituit. Mentionez ca nu ... (vezi toată discuția)
Împrumut fără acte am împrumutat 12000 de euro de la un vecin. ... IoanaIoana038 IoanaIoana038 Împrumut fără acte Am împrumutat 12000 de euro de la un vecin. I am restituit 9000 de euro însă de ceva vreme nu mai am posibilitatea de a pune bani ... (vezi toată discuția)
Am luat niste bani cu imprumut! Sparda777 Sparda777 In data 13 iulie 2012, am imprumutat suma de 3000 ron, de la o cunostiinta facand o chitanta de mana \\" de buna credinta\\" intelegerea a fost pentru, suma ... (vezi toată discuția)