Forum Discuţii diverse Cultură generală Gramatica...
Discuție deschisă în Cultură generală

Gramatica...

Acum cautam ceva pe net si am gasit o pagina a site-ului dex on line, pagina se cheama greseli frecvente in limba romana, unde explicatiile cum e corect si de ce sunt niste chestii haioase de genul:

corect - Preț mare si gesit - Preț scump
De ce ? : Un produs este scump atunci când prețul său este mare. Preț scump este o struțo-cămilă. :giggle:

corect - Președinție si gresit - Președenție
de ce? - Vezi definiția. România are președinte, nu „președente”!
A nu se confunda cu adjectivul prezidențial, care provine din fr. présidentiel.

corect - Vrea să (te) înșele. si gresit -Vrea să (te) înșale.
Forma înșale este valabilă doar pentru „a pune șaua pe......

si multe altele ..... pe mine m-au amuzat teribil. si sunt expresii care imi este imposibil sa cred ca exista cineva care sa foloseasca varianta gresita.

E interesant. pt cine doreste linkul - [ link extern ]
Nu am gasit un topic gramatical si fiindca am mai vazut cazuri asemanatoare
aici iata nedumerirea mea:
-genurile substantivelor sint: masculin : unu, doi ( un cal, doi cai)
feminin: o, doua ( o carte, doua carti)
neutru : unu, doua ( un caiet, doua caiete)
Dar cuvintul desaga ( o desaga, doi desagi) de ce gen este????
Mentionez ca foarte des si in multe povestiri intilnim expresia " cu desagii in spinare".
Presupunand ca este gramatical corect, e tot neutru.
svaiter a scris:

Nu am gasit un topic gramatical si fiindca am mai vazut cazuri asemanatoare
aici iata nedumerirea mea:
-genurile substantivelor sint: masculin : unu, doi ( un cal, doi cai)
feminin: o, doua ( o carte, doua carti)
neutru : unu, doua ( un caiet, doua caiete)
Dar cuvintul desaga ( o desaga, doi desagi) de ce gen este????
Mentionez ca foarte des si in multe povestiri intilnim expresia " cu desagii in spinare".

Vorbind despre desaga si desagi....

Felul in care ati pus problema este gresit, cuvantul desaga, precum si cuvantul desagi, se refera de fapt la doua denumiri folosite pentru acelas obiect.
Cea de a doua parte, desagi, nu este un plural.
Ambele forme sunt explicate in a reprezenta o combinatie de doi saci care pot fii purtati pe umar, avand unul in fata si unul in spate, sau asezati peste cal, cate unul pe fiecare parte.
Este daca vreti ceva similar cu ochelari sau pantaloni. Fiecare fiind la randul lor, unul defectiv de plural, celalalt defectiv de singular, asa cum mai aveti undeva in forum cuvantul NECTAR, cuvant defectiv de plural...
La cofetarie nu cereti doua nectare sau nectaruri... ci doua sticle de nectar...
La magazin nu veti cere doi pantaloni... ci doua perechi de pantaloni...
Expresia folosita uneori... vreau si eu un pantalon, este gresita, corect este... vreau si eu o pereche de pantaloni...
justitiarul3, utilizator
:">

Cum se spune corect...?

Ii dau colegei o prajitura
sau
Ii dau colegii...

Folosesc prima "varianta" si am citit intr-o revista cum ca ar fi corecta a doua "varianta"...
Multumesc.
Ii dau colegei o prăjitură, pentru ca genitivul şi dativul se formează de la pluralul substantivului, la care se adaugă articolul. (colegă-colege-colegei - subst. feminin, complement in dativ - pacient).

:)

Pentru varianta a II-a, de asemenea corecta, se schimba agentul cu pacientul, respectiv ei/lui ii dau colegii o prajitura, adica colegii reprezinta agentul la nivel discursiv (subst. masc., plural, subiect).

:luck:
elena138, utilizator