Forum Discuţii diverse Cultură generală Gramatica...
Discuție deschisă în Cultură generală

Gramatica...

Acum cautam ceva pe net si am gasit o pagina a site-ului dex on line, pagina se cheama greseli frecvente in limba romana, unde explicatiile cum e corect si de ce sunt niste chestii haioase de genul:

corect - Preț mare si gesit - Preț scump
De ce ? : Un produs este scump atunci când prețul său este mare. Preț scump este o struțo-cămilă. :giggle:

corect - Președinție si gresit - Președenție
de ce? - Vezi definiția. România are președinte, nu „președente”!
A nu se confunda cu adjectivul prezidențial, care provine din fr. présidentiel.

corect - Vrea să (te) înșele. si gresit -Vrea să (te) înșale.
Forma înșale este valabilă doar pentru „a pune șaua pe......

si multe altele ..... pe mine m-au amuzat teribil. si sunt expresii care imi este imposibil sa cred ca exista cineva care sa foloseasca varianta gresita.

E interesant. pt cine doreste linkul - [ link extern ]
Problema lui trope_doi era care este forma corecta de genitiv / dativ, si nu exista o regula universala, doar uzul. Exemple (ingrosat e varianta corecta)
cartea colegii / cartea colegei
cartea bunicai / cartea bunicii
cartea Mandicai / cartea Mandicii (din numele Mandica)
tivul togii / tivul togei (nu sunt sigur)
FEMININ
Se atrage atenÑia asupra faptului că substantivele feminine formează si genitivul
singular si plural de la forma de plural a substantivului:
fetei
fată → fete (gen. sg.)
fetelor
(gen.pl.)
ObservaÑii:
1. Substantivele feminine cu terminaÑia –ie precedată de o consoană, formează
genitivul sg. de la forma de singular.
sg.
Ex.: familie → familiei
pl.
familii → familiilor
2. Numele proprii cu terminaÑia –a, formează genitivul cu terminaÑia – ei (sau cu
terminaÑia – ăi când numele se termină în ca, ga).
Ex.: Maria → Mariei
Atena → Atenei
Rodica → Rodicăi

CAZUL GENITIV
profesori:
Ioana Papastergiou, Nikos Papastergiou, Mandeki Lorena Centrul de limbi străine „ N. Papastergiou”

Sa nu mai vorbim de Gramatica Academiei... bineinteles ca exista reguli, doar nu vorbim gramatical ... lautareste!
elena138, utilizator
Corect! Dar atunci transferam problema la formarea de plural unde daca tin bine minte strainii le invata pe de rost, nu? Si ce ne facem cu defectivele de plural, le tratam ca nume proprii?
nuga - nugai (aroma nugai?)
versus
ruga - rugii (puterea rugii)
Consultati Gramatica Academiei Romane, cap. Substantivul. Flexiunea nominalelor dupa gen, nr., caz. Asa cum exista exceptiile defectivului de gen si a defectivului de numar, la fel exista exceptia declinarii lor. Pentru exceptii se foloseste DOOM-ul. Toata lumea il foloseste, nu e o jena ca nu stii la un moment dat, mai ales ca acum s-au schimbat foarte multe reguli, s-au dat variante libere ori au fost preluati calcuri lingvistici (calcul lingvistic pune probleme la declinare) si clasificate dupa criterii interne. Detalii aici: [ link extern ]
Foarte util este si DER (Candrea-Densusianu), dar nu este actualizat, iar mai complex este Noul Dictionar Universal al Limbii Romane (Ed. Litera International).
Limba romana detine criterii de analiza, are mijloace de verificare, iar pluralele urmeaza aceleasi criterii ca in gramaticile de la Aristotel incoace.
elena138, utilizator
Da, asta incercam sa prezint, sunt foarte multe exceptii in aceasta zona.

Pentru ca sunteti foarte informata privind trendurile =D>, ne puteti spune care este evolutia acceptarii expresiilor substantivale fara elemente de legatura:
Incheiere contract prestare servicii (pt "Incheierea unui contract de prestare de servicii")
Dificultate mers parc
Incetare contract
Sunt acceptate partial / complet? Vor fi acceptate? Ar trebui evitate in limbajul legal, profesional sau in contracte?