Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Legalizarea consumului de droguri si a prostitutiei - ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Legalizarea consumului de droguri si a prostitutiei - argumente pro si contra

Citesc, astazi, in Libertatea "Comisia prezidenţială propune legalizarea consumului de droguri şi a prostituţiei" ... [ link extern ]
Dvs. ce parere aveti?
Multumesc d-lui Miklos MUHI pentru raspuns, si, deasemenea, multumesc anticipat tuturor celor ce vor raspunde acestui topic.
Cu stima,
Mihaela
ContSters98240, utilizator
Avantaje in ”liberalizarea” consumului de droguri chiar nu intrezaresc... Asa cum, azi, minorilor li se vinde alcool si tutun – desi se interzice aceasta – se vor vinde si drogurile; sau le vor cumpara cei care au implinit varssta de 18 ani si le vor distribui minorilor – la pret mai mare, evident...
Sa se distribuie pe baza de reteta?! In care scop? Doar daca se vor elibera retete celor care sunt, deja, dependenti. Dar – zice gura lumii – drogurile ”slabe” nu produc dependenta... Oare?!
Marijuana e un drog slab – se zice...
Efectele marijuanei
Pozitive: reduce stresul, apreciezi muzica… altfel; creste capacitatea de a… filosofa…; reduce oboseala musculara; esti extra-relaxat… dar ti se usuca gura…
Negative: transpiratie; probleme respiratorii; agitatie; stari paranoice…
Cei care fumeaza des pierd placerea de a fuma si apar dureri de cap si, nu in ultimul rand, dorinta de a fuma mai mult.
Celor care au obiceiul sa consume regulat si, la un moment dat, n-o mai fac, le tremura mainile (ca la alcoolici) pana trag un fum (alcoolicilor, pana gusta ceva).
A nu se combina cu alcoolul!
Nu toti consumatorii de marijuana devin dependenti – de regula, li se intampla adolescentilor, care “cauta” senzatia mai des…
Puteti citi mai multe aici:
[ link extern ] /

Prostitutia.
Probabil ca aici ar fi unele avantaje... Nu-mi prea dau bine seama, asa ca doar presupun.
Poate ar exista mai putine cazuri de viol? Unul-doua mai putin pt ca violatorul nu comite infractiunea deoarece are ”nevoie” de femeie in momentul X, ci pt ca vrea o anume femeie; cei care au prostul obicei de a viola vor sa-si arate forta (printre altele) si se numara printre aceia care sustin ca ei nu platesc pt sex...
Poate ca ar exista mai putine familii destramate daca barbatul / femeia si-ar putea satisface necesitatile ”speciale” sau apetitul peste limita? Putin probabil, dar e o presupunere...
Ar exista mai putini proxeneti? Nu prea cred – si nu e o presupunere. Asa cum in cazul meseriilor / profesiilor deja recunoscute exista cazuri de ”munca la negru” va exista si in cazul prostitutiei. In plus, in spatele usilor inchise se pot petrece la fel de multe ilegalitati ca si azi... Functionari / politisti corupti vor exista in continuare...
Apoi... minorii care au implinit varsta de 14 ani, daca au acordul parintilor / tutorilor ar putea practica aceasta profesie... Altfel s-ar considera discriminare pe motiv de varsta? Ca, doar, minorii (minorele in special) cu varsta sub 18 ani pot intretine relatii sexuale cu adultii fara mari probleme – d.p.v. al legii penale, cel putin.

Mai apoi, dupa liberalizarea consumulde droguri si legalizarea prostitutiei ajungem la pedofili... si la dreptul lor de a alege cu cine sa se iubeasca... Minorii pot opta pt prostitutie (in conditiile schitate mai sus) deci pedofilii vor putea alege cu cine si cand... Dar, pe langa cei in varsta de 15 ani, unii pedofili au alte ”necesitati” si cineva poate dori sa-si satisfaca majoritatea clientilor.
Se va ajunge la pedofilie... dreptul fundamental al omului de a avea ce orientare sexuala doreste?
Exemple de... inceput:
[ link extern ]

Prostitutia si consumul de droguri se impletesc – prea adesea... Consumul de droguri poate conduce la practicarea prostitutiei si practicarea prostitutiei poate duce la consum de droguri (intai dintre cele usoare)... Si nu e nevoie sa facem distinctie intre orientarea sexuala a unora sau altora, nici intre statutul social al unora sau altora... Chiar orientarea sexuala diferita de a majoritatii poate conduce la consum de droguri – pt a face fatza unui eventual oprobriu – si la prostitutie - pt a-si satisface necesitatile sexuale... E... un cerc? Il putem sparge? Sau trebuie sa il inchidem?

Cine va fi capabil – in societatea romaneasca actuala – sa coordoneze, sa verifice si sa ramana in limitele unor dispozitii legale?

Ce e normal pentru o societate poate fi extrem pentru o alta societate... Deci, cum am putea defini notiuni ca ”normal”, ”legal”, ”moral”? Cred ca totul depinde de mentalitate...
trope_doi, utilizator
Din nefericire tot ceea ce este "legal" nu intotdeauna este si "normal" si mai ales "moral".
"Ce nu poti evita, accepta ..." (copyleft zoritong 2009 :innocent: )
In secolul al XIX-lea drogurile erau la liber ia laudanum (opium + alcool) se gasea cam peste tot. Cu toate acestea doar unii ajungeau dependenti (aceeasi categorie care ajung dependenti si astazi). Perioada de prohibitie a alcoolului in SUA cred ca a demonstart ca ajung alcoolici - indiferent daca exista sau nu o interdictie a alcoolului - aceesi categorie de persoane. Insa in aceeasi perioada criminalitatea a crescut vertiginos pentru ca a aparut brusc o noua sursa de castiguri ilegale.
Banuiesc ca pe traficantii de iarba cel mai mult ii ingrijoreaza acum nu o majorare a pedepselor si nici politia (cu astea s-au obisnuit) ci posibilitatea ca asemenea produse sa se vanda legal si la preturi mai mici decat ale lor, pentru ca asta le-ar taia sursele de venit.
La minusuri :
1. Cel mai probabil si in cel mai pur stil excesiv-balcanic romanii ar face a doua zi dupa o eventuala legalizare vreo 200-300 de accidente rutiere grave provocate de betia alba plus vreo suta de violuri, scandaluri, etc.
2. Inexistenta unor teste instant care sa permita politiei sa dovedeasca betia alba a celui care a tras prea multa iarba ar conduce la abuzuri si de o parte si de alta;
3. Multe, multe altele.

Perfect, domnule avocvat !
Perfect ? Ma indoiesc, dar daca scrieti d-voastra ... ma rog, trebuie sa va cred. Care e insa raul cel mai mic ? Pentru ca asta e problema.