Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Va convinge campania electorala?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Va convinge campania electorala?

Cat de mult conteaza campania electorala?
Exista nehotarati care se uita la un spot electoral si care pot fi ridicati in duminica alegerilor de pe canapea pt. a merge la vot?
Cineva poate sta la semafor si ridicand privirea la un banner cu un candidat poate fi convins sa il voteze?
Cine se uita la televizor la emisiunile electorale?
Oare o sacosa cu faina si ulei mai inseamna ceva? Sau n-a insemnat niciodata? Sau batranica plina de recunostinta nu uita ca are sapca de la Partidul...? Ceilalti nu i-au dat nimic...
legally a scris:
...... Solutia poate ar fi prosperitatea intregii natiunii.Dar cum se poate ajunge acolo , greu de imaginat. Sa zicem ca o natiune prospera ar putea fi imposibil de corupt :hm:

Poate totusi, si in RO (in alte zone din Europa a functionat) vom reusi, actionand fiecare de pe pozitia noastra in viata civila, sa"deconectam" economicul de politic.
Abia atunci (cand, cu mici diferente) economia va evolua, indiferent de cine este presedinte si cine este partidul la guvernare, votul va deveni mai "usor" de introdus in urna.
In mare, jocul politic este cam acelasi in toata lumea - bivalent, cu 2 mari partide:
unul cu politicile de tip "liberal" (fara legatura stricta cu ai nostrii) genereaza acumulare in PIB iar altul, cu politicile "socialiste - democrat socialiste - populiste" conduc la o redistribuire a veniturilor societatii catre cei defavorizati
@Legalmgm, solutia oferita de dvs. pare cea optima . Apreciez toate interventiile dvs. , si se observa ca aveti abilitatea de a face o analiza obiectiva . Va marturisesc ca am citit cu placere postarile dvs. Poate ca , ca si multi altii, vedem putin superficial lucrurile si asta datorita faptului nu cunoastem in adancime chestiune legate de jocul politic , pe mine sincer mereu m-au plictisit aceste aspecte , nu mi-am dorit pana acum sa am vreo implicare in politic, nici macar de pe pozitia civila , insa , vreau sa fiu mai atenta si sa pot trage niste concluzii. Pana una alta consider ca ar trebui ne prezentam la vot si nu sa abandonam si asta, oricat am fi de sceptici in privinta schimbarii. Schimbarea , fie ea doar si aparenta..ca poate se schimba personajele insa ele, din pacate sunt create dupa aceeasi tipologie si au acelasi unic tel: preluarea puterii , dupa care ,intreg mandatul va urma lupta pentru mentinerea ei.
Stimata Doamna @legally,
Multumesc. Sunteti foarte amabila. Apreciez mesajul Dvs.
Personal, cred ca daca toti ne luptam sincer, onest si corect pentru implinirea noastra sociala si profesionala, societatea, in ansamblul ei (cu noi cu tot) nu are cum sa nu evolueze astfel incat jocul politic sa ramana doar dincolo de "sticla" TV.
Cred, sper, sa fiti o persoana mai tanara decat mine si sa vedeti aceasta evolutie in RO, intr-o perioada rezonabila de timp.
Cu stima,
Eugen Marcov
legally a scris:

Poate totusi, si in RO (in alte zone din Europa a functionat) vom reusi, actionand fiecare de pe pozitia noastra in viata civila, sa"deconectam" economicul de politic.
Abia atunci (cand, cu mici diferente) economia va evolua, indiferent de cine este presedinte si cine este partidul la guvernare, votul va deveni mai "usor" de introdus in urna.

Cum sa separam politicul de economic? A conduce o tara inseamna a gestiona toata activitatea ei. Poate v- ati referit la separarea puterilor in stat, dar asta e o alta discutie, cu multe nuante.
Va aprieciez conceptiile pline de moralitate, dar daca rupem moralitatea de realitate, acolo va ramane.
marius cioca a scris:

legalmgm a scris:
Poate totusi, si in RO (in alte zone din Europa a functionat) vom reusi, actionand fiecare de pe pozitia noastra in viata civila, sa"deconectam" economicul de politic.
Abia atunci (cand, cu mici diferente) economia va evolua, indiferent de cine este presedinte si cine este partidul la guvernare, votul va deveni mai "usor" de introdus in urna.

marius cioca a scris:
Cum sa separam politicul de economic ? A conduce o tara inseamna a gestiona toata activitatea ei. Poate v- ati referit la separarea puterilor in stat, dar asta e o alta discutie, cu multe nuante.
Va aprieciez conceptiile pline de moralitate, dar daca rupem moralitatea de realitate, acolo va ramane.

Buna ziua,
citatul este din @legalmgm, nu din @legally (nu acuzati pe cineva "nevinovat").
In tarile moderne, rolul statului este acela de a reglementa si supraveghea cadrul in care se desfasoara activitatea economica.
Numai in socialism, Statul RO, prin CSP (Comitetul de Stat al Planificarii) conducea si gestiona totul.
Din fericire (pentru mine si multi altii) sistemul socialist a "picat", cu gestiunea lui cu tot (evident, in teorie, pentru ca practic mai sunt multi ce gandesc ca Dvs.)
Statul este un prost gestionar (birocratie, hotie, etc.) asa ca lasati-l sa aiba grija de aparare, ordine publica, sanatate, salariile functionarilor publici (mai mari decat in sectorul privat !) si, eventual, de pensii.
In rest, de economie, sa se ocupe cei ce pun banii lor proprii (sau colectati) in investitii si profesionistii care gestioneaza aceste investitii.
Politicienilor nu le ramane decat "gestiunea legilor". Si asa e prea mult si greu pentru unii din ei (la noi cel putin)
In Italia, unde in anii `60 - 80 s-au schimbat 55 de guverne, de toate culorile (inclusiv comunistii), economia fluiera voioasa, aducand tara pe locul 7 in lume.
Deci opinia mea nu tine de "morala" sau "moralitate" ci de EFICIENTA sociala.
In afara PROFESIONALISMULUI si a EFICIENTEI (rezultate din libera concurenta) restul sunt VORBE.
In concluzie, reafirm toate cele din mesajul anterior.
Cu stima,
legalmgm, utilizator