avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietarul unui imobil e "dispărut" de 15 ani. În ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietarul unui imobil e "dispărut" de 15 ani. În ce condiții pot vinde copiii lui apartamentul?

Buna ziua,
Ce demersuri ar trebui abordate sa se poata vinde apartamentul in lipsa sotului "disparut" de 15 ani avand in vedere urmatoarele:
- Apartamentul este pe numele lui cumparat acum 30 de ani.
- 3 copii impreuna iar acum 15 ani el a plecat de acasa fara sa mai dea vreun semn de viata
- Dupa ce a plecat (4 ani mai tarziu) custodia copiilor a fost trecuta pe numele mamei in lipsa tatalui
- Divortul a fost progresat, din nou cu el in lipsa dar nu sa facut partaj avand in vedere lipsa tatalui
Ce s-ar putea face pentru vanzarea apartamentului avand in vedere ca este trecut doar pe numele tatalui (care inca este disparut)?
Ultima modificare: Vineri, 27 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:26, 6 Mai 2018
Il puneti sub curatela. Cititi Art. 178 din Noul Cod Civil.

drmp a scris:


Modificarea regimului matrimonial - prin urmare si a comunitatii de bunuri in timpul casatoriei (adica fara divort) - se face in conditiile art.369 NCC.

Acum doar argumentați in drept ceea ce am afirmat eu. Însă problema rămâne. Nu se poate face nimic fata soțul dispărut .
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Mai 2018
Quartila, utilizator

tgeorgescu a scris:

Il puneti sub curatela. Cititi Art. 178 din Noul Cod Civil.

Și cum face asta fara prezența cuiva dispărut de 15 ani ?
Daca ar fi știut unde are noul domiciliu/rezidenta, se cheamă că nu mai este dispărut.

Dispariția cât și declararea morții unei persoane le cale judecătorească sunt definite destul de exact în norma juridica.
In cazul de față ne aflam în cazul unei dispariții. Doar că acest lucru nu a fost semnalat autorităților.
Este posibil că acea persoana sa fie în viața, bine-merci, având o alta familie sau nu.
Data atâta timp cât nu ii semnalează nimeni dispariția, acesta exista. Și nu se poate face nimic legal fara el.
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Mai 2018
Quartila, utilizator
Eu sunt de parere ca dl tpgeorgescu a punctat foarte bine. Atat litera c cat si litera d ar putea avea aplicabilitate. Evident, ca in orice alt caz de instituire a curatelei, procedura se va desfasura fara prezenta "ocrotitului"
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Curatela pentru persoana disparuta florina.ciurca florina.ciurca Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat sau informatii referitoare la curatela, avand in vedere cele mentionate mai jos: O cunostinta doreste sa instituie ... (vezi toată discuția)
Succesiune imposibila... ContSters117274 ContSters117274 tata mort din 1987, iar mama moarta din 1989 fara a i se elibera certificat de deces. cum este poibila succesiunea??? (vezi toată discuția)
Un sfat- divort in lipsa monica38 monica38 Buna ziua! As dori un sfat, nu mai locuiesc cu sotul de aproape 5 ani, am ramas cu doi copii pe care ii cresc eu, el nu i-a mai vazut de cand a plecat, in ... (vezi toată discuția)