avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Aș dori să știu ce sancțiuni risc și în baza ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Aș dori să știu ce sancțiuni risc și în baza căror legi în cazul purtării unui tricou cu mesaj explicit "mu*e PSD"

buna ziua! As dori sa stiu ce sanctiuni risc si in baza caror legi in cazul purtarii unui tricou cu mesaj explicit "mu*e psd" (cenzurat aici pentru a nu fi raportat ca abuz). Va multumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 August 2018
Manuela Rășină, administrator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este o situatie inedita care a luat avant numai datorita corelarii cu partidul la conducere
Exista scriitori consacrati=Ion Creanga care a scris Povestea unui om lenes in care este strecurata si expresia Dar muieți-s posmagii?
Si nici un profesor de limba romana nu a facut valuri pentru expresie,nici un ministru nu a interzis la studiu opera respectiva
7 din 7 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce legatura e intre "muieti-s" si "m**e"?. E doar o legatura de sonoritate.
"Muieti-s" vine de la verbul "a inmuia", va mira ca nu e interzis verbul? In povestea lui Creanga lenesul intreaba daca posmagii sunt inmuiati, folosind o forma pasiva: "iti sunt inmuiati posmagii"? prescurtat "muieti-s posmagii?" (posmag=pesemet)
Prin urmare, verbul "a inmuia" nu poate fi interzis in limba romana (muiata-i bluza inainte sa o speli?)
Pe cand m**e e cu totul altceva.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exista sansa unei sanctiuni contraventionale aplicate de militieni mai zelosi.Mesajul se va intelege si daca folositi un tricou cu ceva puncte,desene etc au circulat n variante pe net o vaca si o ie etc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe tricou ar fi echivalentul unei pancarde pe care o tine in mana sau a unui afis.
Ar fi sau nu amendat daca ar merge pe strada cu o pancarda pe care sa scrie asa?
Mie asa imi pare situatia...

Chiar as fi curios ce ar decide instanta dpvj juridic daca ar fi amendat contraventional si ar contesta in instanta .
Depinde cat se incadreaza pe legea 61.
Ultima modificare: Vineri, 3 August 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este o expresie vulgara, jignitoare, opinez ca poate fi sanctionat contraventional conform Legii 61/1991.

Alte discuții în legătură

Libertatea de exprimare și legea 61/1991 vo87yh1c0 vo87yh1c0 Legea 61/1991 zice asa: Art. 2. - Constituie contravenție săvârșirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiții ... (vezi toată discuția)
Toate femeile sunt ..... denisa90 denisa90 Expresia \\\\"toate femeile sunt .... \\\\" folosita in privat, fata de o anumita persoana sau folosita in public ... Este calomnie/insulta, ranirea ... (vezi toată discuția)
Dreptul la liberă exprimare: e legal să mi se atragă atenția, la muncă, pentru că folosesc uneori un limbaj mai ,,colorat"? kassp3r kassp3r Daca in timp ce vorbesc cu un coleg si amandoi folosim un limbaj uneori mai \"colorat\" pentru ca ne-am permis, este corect ca o terta persoana din afara ... (vezi toată discuția)