Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Aș dori să știu ce sancțiuni risc și în baza ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Aș dori să știu ce sancțiuni risc și în baza căror legi în cazul purtării unui tricou cu mesaj explicit "mu*e PSD"

buna ziua! As dori sa stiu ce sanctiuni risc si in baza caror legi in cazul purtarii unui tricou cu mesaj explicit "mu*e psd" (cenzurat aici pentru a nu fi raportat ca abuz). Va multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Este o situatie inedita care a luat avant numai datorita corelarii cu partidul la conducere
Exista scriitori consacrati=Ion Creanga care a scris Povestea unui om lenes in care este strecurata si expresia Dar muieți-s posmagii?
Si nici un profesor de limba romana nu a facut valuri pentru expresie,nici un ministru nu a interzis la studiu opera respectiva
Ce legatura e intre "muieti-s" si "m**e"?. E doar o legatura de sonoritate.
"Muieti-s" vine de la verbul "a inmuia", va mira ca nu e interzis verbul? In povestea lui Creanga lenesul intreaba daca posmagii sunt inmuiati, folosind o forma pasiva: "iti sunt inmuiati posmagii"? prescurtat "muieti-s posmagii?" (posmag=pesemet)
Prin urmare, verbul "a inmuia" nu poate fi interzis in limba romana (muiata-i bluza inainte sa o speli?)
Pe cand m**e e cu totul altceva.
Exista sansa unei sanctiuni contraventionale aplicate de militieni mai zelosi.Mesajul se va intelege si daca folositi un tricou cu ceva puncte,desene etc au circulat n variante pe net o vaca si o ie etc.
Pe tricou ar fi echivalentul unei pancarde pe care o tine in mana sau a unui afis.
Ar fi sau nu amendat daca ar merge pe strada cu o pancarda pe care sa scrie asa?
Mie asa imi pare situatia...

Chiar as fi curios ce ar decide instanta dpvj juridic daca ar fi amendat contraventional si ar contesta in instanta .
Depinde cat se incadreaza pe legea 61.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Este o expresie vulgara, jignitoare, opinez ca poate fi sanctionat contraventional conform Legii 61/1991.