Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Aș dori să știu ce sancțiuni risc și în baza ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Aș dori să știu ce sancțiuni risc și în baza căror legi în cazul purtării unui tricou cu mesaj explicit "mu*e PSD"

buna ziua! As dori sa stiu ce sanctiuni risc si in baza caror legi in cazul purtarii unui tricou cu mesaj explicit "mu*e psd" (cenzurat aici pentru a nu fi raportat ca abuz). Va multumesc.
Manuela Rășină, administrator
M#ie este cuvânt obscen. Să nu confundăm libertatea de exprimare cu "libertatea"de a înjura sau "libertatea" de a exprima cuvinte obscene.
`
Ca exemplu, nu-i deloc totuna expresia: "M#ie PNL și USR", cu "Jos PNL și USR".
Dapix, utilizator
Purtati un tricou cu mesajul DSPEIUM, nu este vulgar si ati rezolvat si problema comunicarii, nu veti putea fi sanctionat. Adaugati un smiley care face cu ochiul! ;)
Nici o sanctiune, daca asta doriti e OK.
Sa cautam cuvantul in dex. 27 definitii.
Una dintre ele:
muie - 1 - Gură. 2 - A duce cu ~ A face promisiuni înșelătoare Si: a amăgi, a înșela. 3 - A duce cu vorba. 4-5 A da ~ (A invita o femeie să practice sau) a practica sexul oral. 6 - Invitație la sex oral adresată unei persoane indiferent de sex, cu intenția de a jigni, de a înjosi. 7 - Gest făcut prin ridicarea degetului cel mai lung de la mână și strângerea celorlalte patru, eventual orientându-l în direcția gurii, cu semnificația de muie 8 - A sfida (lumea în general sau) simbolurile ei
Greenuniverse, utilizator
Nu pot să înțeleg de ce foarte multă lume afirmă ca „muie” ar fi cuvânt obscen. Totuși primele trei sensuri explicate in DEX nu au nici o legatură cu sexul. Oare și „clanță” e cuvânt obscen? Și există o mulțime de alte cuvinte care, în jargon (dar nu numai), pot fi folosite cu sensuri peiorative. Cu scuzele de rigoare, consider că doar cineva cu un vocabular redus vede un singur sens și-l „decretează” ca axiomă!