Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Aș dori să știu ce sancțiuni risc și în baza ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Aș dori să știu ce sancțiuni risc și în baza căror legi în cazul purtării unui tricou cu mesaj explicit "mu*e PSD"

buna ziua! As dori sa stiu ce sanctiuni risc si in baza caror legi in cazul purtarii unui tricou cu mesaj explicit "mu*e psd" (cenzurat aici pentru a nu fi raportat ca abuz). Va multumesc.
Manuela Rășină, administrator

Greenuniverse a scris:

Sa cautam cuvantul in dex. 27 definitii.
Una dintre ele:
muie - 1 - Gură. 2 - A duce cu ~ A face promisiuni înșelătoare Si: a amăgi, a înșela. 3 - A duce cu vorba......................

Deci conf. DEX: daca de exemplu sotia iti promite ca vine la 9 seara, dar vine la 2 noaptea se poate spune c-a facut o mu1e... (sau doua). Dar cati romani sunt docti, sau or citi DEX-ul ca sa cunoasca alte sensuri ale cuvantului de sorginte tiganeasca, ei stiindu-l doar pe cel interzis minorilor?
Asadar fiti realisti: chiar si copiii stiu sensul cel mai cunoscut al cuvantului, ca injuratura notorie, asa apare si in lozinca de pe tricou, iar efectul se va vedea la votare.
Nu sunt ptr. sanctiuni, dar sa ne spuna odata un avocat ce sanctiuni prevede legea ptr. expunera inscrisurilor obscene in public. Si inca ceva, nu ne mai cenzurati!
iordantonio a scris:

Si inca ceva, nu ne mai cenzurati!

Păstrăm standardele de comunicare ale forumului. Concentrați-vă și dumneavoastră pe aspectul juridic al problemei, dpdv ''tehnic'' e lămurită problema.
Mulțumesc.
Asta am gasit eu pe ca fiind oportun in contextul dat:
" MUIE s. f. (Argotic) Gură. I-a dat peste muie. GR, S. VII, 120 ◊ Expr. A duce cu muia = a face promisiuni înșelătoare, a convinge cu minciuni, a amăgi, a înșela; a duce cu vorba, a duce cu zăhărelul. Cf. BL II, 174, BUL. FIL. V, 191. L-am dus cu muia pînă mi-a împrumutat plugul. COMAN, GL., cf. MAT. DIALECT. I, 231. – Și: mîie (BUL. FIL. IV, 172) s. f., moi (BL II, 174) subst. – Din țig. mui."
" muie sf [At: BL II, 174 / V: mâie, moi s / Pl: (rar) mui / E: rrm mui] (Arg) 1 Gură. 2 (Îe) A duce cu ~ia A face promisiuni înșelătoare Si: a amăgi, a înșela. 3 (Îae) A duce cu vorba. 4-5 (D. bărbați; îe) A da ~ (A invita o femeie să practice sau) a practica sexul oral. 6 (Șîe a da ~) Invitație la sex oral adresată unei persoane indiferent de sex, cu intenția de a jigni, de a înjosi. 7 Gest făcut prin ridicarea degetului cel mai lung de la mână și strângerea celorlalte patru, eventual orientându-l în direcția gurii, cu semnificația de muie (4-6). 8-9 (Rar; îe) A da ~ la statuie A sfida (lumea în general sau) simbolurile ei consacrate."
Sursa: [ link extern ]
î-mi place că toată lumea dezbate aspectul juridic al unui cuvânt, care în dex nu are nici o conotație jignitoare. să fi spus, ți-o dau la..., atunci da, sună a perversitate. că în argou, expresia are această conotație, este altă treabă. pentru un jurist asta ar trebui să fie egală cu zero. pentru un milițian zelos, da, poate fi un motiv să o bage la lege 61. asta până ajunge în instanță.
~ Conținut șters la cerere ~