avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Există o cale legală în România prin care o ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Există o cale legală în România prin care o persoană poate refuza o transfuzie sanguină?

Exista o cale legala in Romania prin care o persoana poate refuza o transfuzie sanguina.
Din punct de vedere legal, o simpla declaratie a persoanei care urmeaza sa ii se aplice un tratament de genul acesta, nu cred ca ar fi indeajuns incat sa fie respectata de cadrele medicale.
Daca o persoana declara, in fata unui notar de exemplu, si cu parafa acestuia, ca refuza transfuzia si sau donarea sangelui, are acesta declaratie puterea legala sa opreasca un astfel de tratament medical?

Ultima modificare: Joi, 30 August 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Adrian Sulea , Consultant credite si finantari 23:42, 3 Septembrie 2018
Perfect. Abia acum incepem sa ajungem sa ne intelegem. Imi place ca spuneți prelungeste viata, banuiesc eu.
Eu nu pun aici o intrebare pe termeni medicali, cat sau cum poate un tratament oferit de cineva sa imi prelungeasca viata.
Eu intreb cum pot, in limitele legii din România, ca atunci cand simt ca un tratament nu este de folos pentru mine, din considerentul meu, sa il refuz.
Personal am asistat la un caz unde efectuarea transfuziei putea duce la deces.



CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Statul prin medici are obligatia legala de a prelungi viata pacientului.
Transfuzia prelungeste viata...banuiesc eu...
Toti oamenii mor mai devreme sau mai tarziu...

Puteti apela la alt medic care sa va ofere o alternativa medicala ...in conditii stiintifice...

Existand alternativa transfuzia este una din variante...
Si acum haideti sa si privim partea de spital in România.
Ma duc internat in spital si nenea/tanti imi spune ca ei nu fac decat transfuzie, ca alternative nu exista, chit ca sunt multe alternative.
Caile legale? Sa zicem ca eu nu sunt in starea de a ma deplasa la un alt spital. Sau ca la noi in Romania, indiferent de spital, tot transfuzia este pe primul loc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 August 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ce afectiune aveti?

Problema cu variantele ar putea fi rezolvata probabil daca ati merge la privat...
Ultima modificare: Vineri, 24 August 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Accident de mașină. Starea mea este de inconștiență. Salvarea ma duce direct catre un spital de stat. Fara nici un document asupra mea, mi se face o transfuzie de sange in urma careia, din diferite motive (gresire grupa sanguina, sange infestat cu bacterii sau virusi, etc) survine decesul. Apare un alt medic dupa deces care constata ca daca nu se facea transfuzia, pacientul avea sanse mari de a trăi.
Exista astfel de foi de refuz, doar ca nu stiu calea legala de obtinere a lor.
La fel ca si la refuzul vaccinului, mi se pare putin sa o numim rea-vointa, faptul ca statul nu ne informează.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 August 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Legalitate refuz transfuzie de sange weedmastersr weedmastersr Buna ziua. Am nevoie disperata de ajutor. Maicamea sufera de o anemie severa, cu nivelul hemoglobinei la 40. Ea face parte din secta martorilor lui Iehova si ... (vezi toată discuția)
Ordin neresuscitare eli14 eli14 Exista in Romania posibilitatea redactarii unui testament sau ordin de neresuscitare si refuz tratament in caz de boli fatale, accidente etc.? (vezi toată discuția)
Doresc sa dau in judecata spitalul. Albu Alexandra Albu Alexandra Buna ziua! Pe data de 04 Octombrie 2020 am avut un accident rutier si am fost transportata de urgenta la Spitalul Municipal. In timpul internarii mi s-a ... (vezi toată discuția)