avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Există o cale legală în România prin care o ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Există o cale legală în România prin care o persoană poate refuza o transfuzie sanguină?

Exista o cale legala in Romania prin care o persoana poate refuza o transfuzie sanguina.
Din punct de vedere legal, o simpla declaratie a persoanei care urmeaza sa ii se aplice un tratament de genul acesta, nu cred ca ar fi indeajuns incat sa fie respectata de cadrele medicale.
Daca o persoana declara, in fata unui notar de exemplu, si cu parafa acestuia, ca refuza transfuzia si sau donarea sangelui, are acesta declaratie puterea legala sa opreasca un astfel de tratament medical?

Ultima modificare: Joi, 30 August 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Adrian Sulea , Consultant credite si finantari 23:42, 3 Septembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In caz de inconstienta si urgenta medicii actioneaza conform procedurilor de urgenta si fac obligatoriu transfuzia.Raspund penal daca nu procedeaza asa.

Daca exista culpa medicala medicul sau vinovatul va raspunde juridic in functie de situatia concreta.
Chestia cu bacteriile atrage insa raspunderea spitalului si nu a medicului ca regula.

Banuiesc ca discutia deschisa este ipotetica.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 August 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Are vreo importanta faptul ca discutia este ipotetica?
Cu ce ma incalzeste pe mine ca doctorul sau alt cadru raspunde penal, daca eu sunt mort sau grav afectat de decizia lor. Vreau sa pot lua eu decizia atunci cand cred ca cele recomandate sunt absurde.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 August 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Aveti dreptate dar numai partial.
De unde stiti ca va face rau transfuzia si ca este gresit ce face medicul?
Medicii merg pe ceva stiintific si daca nu aveti pregatire medicala gresiti...
Cred ca din punct de vedere medical, am putea discuta mii de ani despre ce este bine si ce nu. Intrebarea mea nu este medicala, sau despre ce e mai bine sa fac sau nu.
Intrebarea mea e strict juridica, am sau nu o cale legala prin care sa pot renunța la aceste transfuzii de sânge.
Exemplele negative de transfuzii sunt o grămadă doar ca nu sunt mediatizate. In schimb exista exemple din media care intaresc ideea ca transfuziile sunt bune.(chiar daca uneori sunt ridicole, exemplul tinerei din Suceava din 2015,care ar fi murit de la faptul ca sa refuzat transfuzia, dar nimeni nu vrea sa inteleaga ca aceea tanara a fost lovita de tren!!!)


Ultima modificare: Joi, 30 August 2018
Manuela Rășină, administrator
Daca sunteti inconstient cum sa refuzati transfuzia?
La urgenta se face obligatoriu transfuzia.
Nu puteti da o declaratie prin care sa refuzati transfuzia in caz de accident rutier.
Ar fi nula o astfel de declaratie.
Ar fi ca si cum statul ar accepta sinuciderea in caz contrar, ceea ce nu ar fi legal.

Acestea va interesau?

Alte discuții în legătură

Legalitate refuz transfuzie de sange weedmastersr weedmastersr Buna ziua. Am nevoie disperata de ajutor. Maicamea sufera de o anemie severa, cu nivelul hemoglobinei la 40. Ea face parte din secta martorilor lui Iehova si ... (vezi toată discuția)
Ordin neresuscitare eli14 eli14 Exista in Romania posibilitatea redactarii unui testament sau ordin de neresuscitare si refuz tratament in caz de boli fatale, accidente etc.? (vezi toată discuția)
Doresc sa dau in judecata spitalul. Albu Alexandra Albu Alexandra Buna ziua! Pe data de 04 Octombrie 2020 am avut un accident rutier si am fost transportata de urgenta la Spitalul Municipal. In timpul internarii mi s-a ... (vezi toată discuția)