Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... test de paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

test de paternitate

buna,am nevoie de ajutorul vostru,al tuturor care sunteti...care-mi puteti da un,un sfat,o consultanta,orice ,e bine venit!!
am primit o citatie prin care sunt instiintata ca tatal copilului nu este cel biologic,(eu avand unele dubii)!copilul,are aproape 7 ani,este o fetita,dar pana acum nu au existat nici un fel de discutii privind paterniatea!precizez ca suntem divortati de un an timp in care el nu a vizitat fetita foarte des,iar pensia alimentara nu e platita din mai!
din testul de paternitate a reesit ca nu este el tatal biologic!
ce sa fac???
orice raspuns e bine venit,pentru ca eu acum sunt la pamant
va multumesc!
cristinaioana, utilizator
da,recunosc e greu si pentru el!
dar in ceea ce-l prveste pe tatal biologic nu vreau sa se stie cine e,nu pastrez nici o legatura cu el,nu stie ca are un copil,iar copilul nu vreau sa stie cine ea,cel putin momentan.Presupun ca atunci cand va fi mare va dori sa stie adevarul si nu voi putea ascunde.
dar as vrea sa stiu,trebuie sa ma prezint la proces?
poate sa mearga doar avocatul?
mentionez k pana cand au sosit rezultatele testului nu am stiut ca cel cu care am stat 8 ani nu este tatal biologic
s-a-ntamplat odata,demult sa fie ceva,si asa s-a nascut fetita
tot timpul am crezut ca este a fostului meu sot!
la test se poate gresi?
sa cer contraexpertiza
si daca e acelasi?
cat costa un test?
chiar nu stiu nimic,nici un moment in viata asta nu mi-am inchpuit sa ajunga intr- o situatie atat de penibila.
Un test la IML costa 2 000 de lei .
Cum e posibil sa gandesti sa-l distrugi pe fostul sot?:O
De ce? Pentru ca ti-a crescut copilul avand incredere in tine si crezand ca e al lui?:O
Uita de pensia alimentara daca nu vrei ca tatal biologic sa stie de fetita!
Inceteaza sa mai cauti vinovati in jurul tau si accepta faptul ca esti singura vinovata.
Aduna-te si gandeste ce e de facut sa-ti menajezi fetita si sa ti-o cresti cat mai bine.
Eu nu inteleg de ce nu cautati tatal biologic al copilului ca sa cereti pensie alimentara !
Nu va ganditi si la fetita dumneavoastra , ca ramanae fara niciun tata in acest caz ?
Odata cu stabilirea filiatiei fata de tata , fetita dumneavoastra dobandeste toate drepturile unui copil care ar fi fost nascut in timpul unei casatorii , dreptul la mostenire si la intretinere fiind doua drepturi esentiale pentru un copil .
De ce pedepsiti fetita pentru greseala dumneavoastra ?
Ma indoiesc ca puteti distruge un om mai mult decat inselandu-i increderea atatia ani. Nu trebuia sa va ceara acordul pentru test si nici nu e nevoie sa va prezentati in instanta pentru ca el sa castige tagada paternitatii.

Ganditi-va mai bine, eventual apelati la ajutorul unui psiholog, deoarece e posibil sa luati decizii gresite. Deja situatia e mult, mult prea incurcata, iar principalul vinovat se poate sa fiti chiar dvs. Copiii nu mor fara unul din parinti, insa trebuie sa stiti sa ii fiti alaturi fiicei dvs.

Succes!